Запитати лікаря

"Ерозія" шийки матки: міфи і реальність

Ерозія шийки матки – гінекологічне захворювання, необізнаність про яке веде до породження багаточисельних міфів, що лякають жінок. Розглянемо та спробуємо розвіяти ці міфи по порядку.

Матка представляє собою жіночий статевий орган, призначений для виношування плоду. Вона має грушоподібну форму та закінчується горловиною, яка і є шийкою матки. Шийка матки передбачає наявність спеціального каналу, через який виходить менструальна кров та новонароджена дитина. Покриття каналу – це циліндричний епітелій, сама ж поверхня матки представлена пласким епітелієм . А ось коли циліндричний епітелій з яких-небудь причин опиняється на місці плаского епітелію, тоді і говорять про ерозію шийки матки.

Насправді термін «ерозія шийки матки» не коректний по відношенню до описаного її хворобливого стану. Від латинської «ерозія» - «роз’їдати», тобто передбачається дефект або виразка епітелію, що трапляється вкрай рідко – у 3-5% в результаті механічних або хімічних пошкоджень і загоюється без медичного втручання протягом 3-14 днів. Тобто 97% діагностованих ерозій – неправильне розташування епітелію каналу шийки матки.

Отже, міф перший: ерозія шийки матки виражається дефектом слизової оболонки.

Причини такого стану слизової можуть бути різні:

1) Нестабільність гормональної системи молодої жінки 23-25 років;

2) «вроджені» ектопії – мається на увазі неправильне розміщення циліндричного епітелію шийки матки, що дістається від матері у період вагітності. Саме з цієї причини світова практика лікування ерозії шийки матки починається із спостереження, так як до 23-25 років подібна ерозія може самовилікуватися здоровим організмом в період стабілізації гормонального балансу;

3) травмування шийки під час пологів, абортів, вискрібань, після яких епітелій не займає нормального положення, і шийка не складається разом.

У яких же випадках необхідне лікування ерозії шийки матки? І взагалі, чи необхідне її лікування, адже по периферії від ерозії розташовані і запасні, резервні клітини, які можуть перетворитися в здорові клітини як поверхні шийки матки, так і каналу шийки.

За допомогою усіх видів консервативного лікування ерозії шийки матки – фітотерапія, свічки, тампони, гірудотерапія – направлені на відновлення нормальної функціональності яєчників, а також на перевтілення клітин у багатошарові. Небезпека полягає у тому, що саме ці резервні клітини можуть перевтілюватися як у здорові, так і піддатися мутації та перетворитися на передракові, а після низки змін і в ракові (міф другий: ерозія шийки матки без лікування викликає рак). Доведено, що провокує ці патологічні процеси у 97% випадків вірус папіломи людини, а не ерозія шийки матки.

Щоб точно встановити, які процеси відбуваються у тканинах шийки матки, мало одного огляду за допомогою дзеркал, тут без кольпоскопії (огляд під мікроскопом)не обійтися. Центр Сімейної Медицини пропонує обстеження за допомогою сучасного кольпоскопа, оснащеного відеосистемою, яка допоможе зафіксувати отримані результати у комп’ютері та перенести їх на флешку чи диск. Пройшовши кольпоскопію, ви побачите істинний стан шийки матки, а спеціалісти нашого центру зроблять висновки, якого характеру ерозія, чи не властиві їй небезпечні зміни. Крім того, ви отримаєте рекомендації, на якому лікуванні зупинитися: консервативному чи стимулюючому загоювання ерозії.

Сьогодні існує декілька методів, які виліковують ерозію:

1) Хімічні препарати: солковагін, ваготил. Цей метод використовується рідше через багато чисельність процедур, а також він рекомендується жінкам, які не народжували і тим, у кого ерозія має «гарні» краї.

2) Діатермокоагуляція, або простіше – припікання. Це перевірений, але доволі жорсткий метод, що несе ускладнення.

3) Кріодеструкція (замороження). Цей метод відрізняється легкістю та нешкідливістю, але мінусом є те, що складно вгадати глибину та площу впливу на шийку матки, а також йде тривале відновлення (1,5-2 мес.)

4) Лазеротерапія – ефективний, але доволі тривалий метод, який протипоказаний тим, хто не народжував.

5) Радіохвильова хірургія – найрозповсюдженіший та схвалений у світі метод , що відрізняється простотою, оперативністю, щадною процедурою, практично без ускладнень та кровотеч. Завдяки цьому методу шийка матки немовби шліфується на 1-3 мм в глибину. Крім того, загоювання проходить доволі швидко – до 1 місяця.

В нашому медичному центрі ви можете отримати консультацію спеціалістів з будь-якого методу, який цікавить вас, пройти кольпоскопію та вилікувати ерозію за допомогою новітнього у радіохвильовій хірургії апарату «Сургітрон».

Якщо при лікуванні ерозії вас хвилюють інфекції, грибки, трихомонади або хламідії (міф третій: ерозію породжують інфекції), то вони просто не дають можливості резервним клітинам трансформуватися у здорові багатошарові поверхні шийки матки. Результатом може стати те, що ерозія не загоюється самостійно до 23-25 років, також у здорових жінок може статися гормональний дисбаланс. Хламідії здатні знизити імунітет шийки матки до вірусу папіломи людини, що і може призвести до дисплазії (передраковий стан шийки). Це свідчить про те, що лікування інфекцій необхідне, але під суворим наглядом лікаря, після ретельного обстеження. Адже для вас важливі не самі результати аналізів, а ваше здоров’я. Встановлено, що у піхві мирно вживаються 40-45 видів різноманітних мікроорганізмів і «вискоблювання» частіше набагато шкідливіше, ніж несвоєчасне лікування.

Якщо вас хвилюють дані питання, спеціалісти нашого центру нададуть вам вичерпні консультації.


Обговорення:

КонсультаціяКонсультація26 березня 2016 в 18:06
Добрий день, хотіла з вами порадитись: мені майже 25років, 2 і 10місяців тому я народила дитинку, у минулому році мені мійлікар поставила діагноз ерозія шийки матки я пролікувалася тим що вона мені призначила, все ніби було чудово, але десь через 2-3 місяці знову неприємні виділення, біль внизу живото так продовжилось ще 2місяці, а тоді я вирішила звернутись до іншого лікаря ви явилось що ерозія залишилась мені зробили заморозку рідким азотом. То ось якої саме поради я хотіла після заморозки мені лікар сказала не жити статевим життям 1,5 місяці, але так сталось що я витримала з чоловіком лише 41день чи може статись рецедив, чи потрібно мені чогось боятись? На огляд потрібно було йти через 4 дні, але я неходи бо розпочались місячні. Чекаю вашої поради?
Відповісти
Аноним15 квітня 2016 в 13:31
Добрий день,хотіла б звами порадитись мені 19 років недавно мене почало турбувати одне питання я думала що в мене молочниця в зв'язку з тим що були виділення і трохи пекло і деяких моментах навіть був свербіж я пішла до гінеколога на обстеження мені сказали виділення є і багато але у вас ще й до того ерозія на 5копійок направили в їхню клініку біля жк здати аналіз і направили мене на бакпосів я ще не пішла будь-ласка підкажіть чи йти на цей аналіз і чи може перерости ерозія в рак тому що без цього аналізу гінеколог мені сказала що не може назначити лікування. І чи варто припікати у такому ранньому віці
Відповісти
ЕрозіяЕрозіяАноним9 січня 2017 в 18:16
Дорого дня, хочу у вас запитати мені 39 років.в мене ерозія шийки матки і запалення яічників, зараз приймаю лікування , свічки депантол,
таб.мовіназа, каплі Гінекохеель, свічки діклоберл і вітамін Е 400..Але після статевого акту в мене щось трішки кровило.. Яка може бути причина і чи може при ерозії кровити.? Мені їхати до лікаря , чи і далі приймати це лікування.?Чекаю вашої відповіді.
Відповісти
АнонимАноним19 лютого 2017 в 20:22
привіт. Таке питаннячко, мені мають робити заморозку ерозії азотом, то чи можна одразу ж їхати машиною чи ні?? не знаю нічого, підскажіть, дякую!!!
Відповісти
анониманонимАноним22 жовтня 2018 в 13:56
авжеж.Трошки треба полежати у лікаря(буквально 10хв)і в подальшому берегтися
Відповісти
АнтонінаАнтонінаАноним20 січня 2019 в 09:30
можна
через 20-30хв...бо після процедури ще в жар кижає треба відпочити посидіти
Відповісти
Аноним19 липня 2017 в 21:04
Так можливо
Відповісти
аллаалла18 травня 2018 в 16:56
мені заморозили ерозію,через скільки часу можна вагітніти?
Відповісти
Аноним15 травня 2019 в 17:45
Доброго дня!!!Хочу порадитись...Після припікання ерозії дуже тяжко народжувала...При наступних родах теж так буде?
Відповісти

приховати