Запитати лікаря

Цікаве

Викид адреналіну

Слово «адреналін» щільно увійшло в наше життя і особливо полюбилося підліткам, з ним пов'язаний ризик, підвищене емоційне збудження, приплив енергії — тобто все те, до чого прагне більшість молодих людей. Що ж таке адреналін і навіщо він потрібний нашому організму?

Адреналін — це основний гормон мозкової речовини надниркових залоз, стимулятор, який готує тіло до фізичного відповіді на небезпеку. У стані стресу організм людини піддається сильним змінам під впливом адреналіну — посилене серцебиття, прискорене дихання, зміна теплообміну і роботи нирок.

У звичайному спокійному стані мозковий шар наднирників безперервно виділяє адреналін, але в невеликих кількостях. У стресових, прикордонних ситуаціях, при відчутті небезпеки, страху, травмах, опіках, шоку секреція адреналіну значно зростає, викликаючи у людини реакцію типу «бий і біжи». Адреналін викликає звуження судин черевної порожнини, шкіри, слизових оболонок, підвищується артеріальний тиск. Тобто адреналін перемикає тіло з спокійного стану в стан «бойової готовності». Можна навіть сказати, що адреналін наділяє людину небувалими здібностями. Наприклад, відомий випадок, коли на очах перехожого вантажівка наїхала на юнака. Перехожий миттєво підскочив до машини і підняв її, а шофер зміг витягнути потерпілого. При цьому людина, що підняла вантажівку, не відрізнялася ніякими особливими фізичними даними і спортом не займалася. Саме адреналін викликав в ньому таку реакцію і допоміг у критичній ситуації.

Чому адреналін діє на тіло збудливо?

Приплив адреналіну супроводжується величезною акумуляцією енергії, тому діє так збудливо. Такої кількості енергії стає достатньо, щоб досягти максимальної фізичної або розумової діяльності. Разом з адреналіном у кров надходить велика кількість кисню, який і є джерелом енергії, змінює ритм дихання і серцебиття. Важлива властивість адреналіну — він діє стрімко, що й допомагає тілу в лічені секунди почати рухатися і діяти відповідно до ситуації. Такий механізм самооборони природа вигадала для людини вже з моменту її появи.

Розумне використання адреналіну

Але буває і навпаки — сильний викид адреналіну призводить до ослаблення і навіть депресії. Це пов'язано з тим, що організму важко впоратися відразу з великою дозою цього неспокійного гормону. Тобто тривалий і регулярний викид адреналіну стане причиною виснаження енергетичних запасів організму. Якщо високий рівень адреналіну необхідний для життя, то тіло повинне бути з підвищеною фізичною підготовкою і з хорошими ресурсами енергії. Надзвичайно тривала стимуляція може виявитися нестерпною. Після вирішення проблеми за допомогою викиду адреналіну обов'язкова хоча б тимчасова зупинка для відновлення сил. Адреналін задуманий природою як відповідна реакція на стрес, його викид допомагає нам знайти вірне рішення для розв'язки проблемної ситуації. А якщо не скористатися даною підказкою, проявити нерішучість, то це прямий шлях до стресу і неспокою. Коли тіло не здатне відхилити відповідну реакцію на стрес із-за нерішучості, то енергетичні запаси виснажуються дуже швидко.

Типи людей по швидкості викидання адреналіну

Основний орган, який швидко і найбільш інтенсивно реагує на стреси — це гіпоталамус. Від нього йдуть імпульси в гіпофіз, який виділяє гормони, чуйно відчуваються всіма органами і тканинами і головне — наднирниками. У відповідь на ці сигнали наднирники запускають в організм гормон тривоги — адреналін. Тіло людини реагує на таку адреналінову атаку звуженням судин, підвищенням тиску, прискореним пульсом і диханням, наростаючою м'язовою напругою, підвищенням рівня глюкози в крові.

Існує тип людей, у яких у відповідь на емоційне потрясіння виробляється велика кількість адреналіну і норадреналіну. Такі люди вміють швидко зібратися в стресовій ситуації, а часом і самі собі створюють подібні ситуації через невміння підтримувати спокійне, розмірене життя. Ці люди володіють підвищеною працездатністю, але в той же час саме про них можна сказати «згорів на роботі», так як їхня підвищена активність може призвести до виснаження енергетичних ресурсів.

Люди так званого адреналінового типу, потрапляючи в несподівану для себе ситуацію емоційної напруги, позбавляються можливості прийняти правильне рішення, вони можуть розгубитися і наробити помилок. Але в умовах стабільності їм притаманні злагоджені та продумані дії, їм подобається, коли все йде за планом, та й відпочивати і розслаблятися вони теж вміють вчасно.

Існує також змішаний тип людей, у яких нарівні виробляється як адреналін (гормон тривоги), так і норадреналін (гормон стабільності). Ці люди відрізняються емоційною нестійкістю, вони легко змінюють свій настрій, а дії їх часто абсолютно непередбачувані.

До якого типу людей ви б не належали, пам'ятайте, що тіло має певний запас ресурсів, який треба регулярно поповнювати (наприклад, за допомогою фізичних вправ) і берегти. 

Обговорення:

КаренКарен20.02.2015 в 00:39
0
Більше про адреналін є у 2-ому номері україномовного психологічного журналу Експеримент http://spe.org.ua/experyment/
Відповісти

приховати
Спитати лікаря
Особливий прийом:
16 березня — через 27 днів Дробнер Гаррі Йосипович лікар-онколог, мамолог, дитячий онкохірург Хмельницької області
Відвідати