Запитати лікаря

Цікаве

Що таке оперізуючий лишай?

При слові лишай багато з нас гидливо кривиться, уявляючи собі заразне захворювання, підхоплене від кішок або собак. Однак оперізуючий лишай можна роздобути зовсім не від бездомних тварин, а від банального перемерзання.

Оперізуючий лишай (або герпес) - вірусне захворювання, що характеризується болем і шкірними висипаннями. Найчастіше воно спостерігається восени-взимку у літніх людей.

Цікаво, що хвороба викликається тим же вірусом герпесу (herpes zoster), який у дітей викликає вітряну віспу (вітрянку). Перехворівши в дитинстві вітрянкою, вірус нікуди не дівається, а спокійно «дрімає» в клітинах нервової системи. Поки організм міцний, вірус ніяк себе не проявляє, але з часом може проявитися оперізуючий герпес.

Причини оперізуючого лишаю

  • Хронічні стреси і перевтома

  • - Прийом препаратів, що знижують імунітет (імунодепресанти, кортікоїдні гормони)

  • - Онкологічні захворювання: лімфогранулематоз та інші пухлини

  • - Наслідки променевої терапії

  • - ВІЛ-інфекція та СНІД

Вірус цей заразний, тому що розташований в бульбашках висипу. Ним може заразити дитина, яка не хворіла на вітрянку.

Симптоми оперізуючого лишаю

За кілька днів до прояву хвороби виникає стан, схожий на грип: головний біль, підвищення температури, млявість, озноб. Паралельно можуть з'являтися печіння, свербіж і біль в зоні майбутнього висипання.

Через 1-4 дні з'являються висипання на шкірі, температура тіла може сягати 38-39 градусів. Висип виглядає як рожеві плями, які на наступний день перетворюються в дрібні водянисті пухирці. Висипання частіше односторонні і розташовуються по ходу одного з чутливих нервів. Виразність болю різна у різних людей.

Пацієнти з нормальним імунітетом одужують в термін від 15 до 30 днів. При більш ослабленому організмі період одужання затягується.

Оперізуючий лишай може бути тільки один раз в житті, рецидивів не буває. Виняток становлять люди, хворі на СНІД.

Лікування оперізувального герпесу має проводитися тільки під наглядом лікаря. При лікуванні застосовуються антивірусні препарати, які усувають висип, зупиняють поширення вірусу, зменшують болі.

Для попередження нагноїння уражені ділянки рекомендується змащувати дезінфікуючими розчинами: зеленкою, йодом, фукорцином і т.п. 

Обговорення:


приховати