Запитати лікаря

Цікаве

Чи може людство перемогти в боротьбі з карієсом?

В наші дні практично кожена людина на планеті - носій інфекції карієсу. За відомостями епідеміологів, навіть в Середньовіччі зараженість карієсом була в три рази нижчою за сучасну. Причину такої перемоги зубної хвороби над людством вчені бачать в харчуванні.

Вчені встановили, що карієсогенна бактерія - Streptococcus mutans - перебралася зі шлунка в ротову порожнину близько 15 тисяч років тому. Тоді людські племена вперше перейшли на землеробство і скотарство, віддаючи їм перевагу перед полюванням. В результаті людина стала споживати менше білків, але більше вуглеводів. При цьому інфекційну природу карієсу встановили всього лише півстоліття тому.

Провокаторами бактерії Streptococcus mutans були названі деякі інші види стрептококів і лактобактерій, а також вид актиноміцетів, відповідальний за карієс кореня зуба.

Для підтримки існування стрептококи використовують вуглеводи з нашої їжі, розкладаючи їх з великою швидкістю і залишаючи після цього спирти, альдегіди і кислоти. А з появою громадського харчування каріозна бактерія вражала все більшу кількість ротів. Але тріумфу карієс досяг після промислової революції, коли рафінований цукор, лимонади та інші подібні продукти з високим вмістом сахарози, ідеальною для швидкої переробки вуглеводу, стали дешевими і доступними. У цей період зубний наліт став для карієсогенних мікробів ідеальним середовищем паразитизму.

Як з'являється карієс?

Наша емаль на 95% складається з гідроксиапатиту кальцію Ca10 (PO4) 6 (OH) 2. Шестикутні кристали цього мінералу, об'єднуючись в призми, забезпечують міцність кісток і зубів. Але гідроксиапатит руйнується під дією кислот, як і всі луги. Відбувається це через порушення кислотно-лужного балансу. Коли кислота потрапляє в рот, наш організм намагається її нейтралізувати, так кальцій з емалі перекочовує в слину. Але без кальцію мінеральні призми руйнуються дуже швидко. Повторний процес дає можливість кислотам вражати розташований під емаллю дентин. Так в зубі і з'являється каріозна порожнина - каверна. Особливо шкідливі такі кислоти як оцтова, молочна і лимонна. На жаль, коли ми п'ємо вино або їмо апельсин, наші зуби приречені на руйнування. Хоча кислоти з'являються в роті і без апельсинів. Доведено, що чим простіше вуглевод, тим швидше з нього утворюється кислота. Значить, чим частіше ми їмо прості вуглеводи (глюкозу, сахарозу, фруктозу), тим більше атакує карієс. 

Обговорення:


приховати