Запитати лікаря

Цікаве

Недосипання — проблема сучасності

Робота, розваги, сім'я, переїзди та інші важливі заняття віднімають у нас стільки часу, що часто його не залишається на повноцінний сон. Недосипання — стало звичайним станом нашого організму, вибиваючи з нормального життя і викликаючи стан апатії і безвілля.

У природі біологічний ритм не випадково влаштований так, що нічний час людина повинна використовувати на сон і відпочинок. Повноцінний сон має величезне значення для нашого самопочуття, він допомагає відновити сили, підготувати організм до нового дня. Чи будете ви відчувати себе спокійно і умиротворено, якщо щодня крадете у себе кілька годин сну? Як часто після обіду в робочий час ви мрієте притулитися до подушки і подрімати годинку-другу?

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожний четвертий житель планети страждає розладом сну. При цьому більш схильні до цієї патології жінки у зв'язку зі всілякими переживаннями, емоційними сплесками. У японському університеті міста Нагоя після проведеного експерименту і опитування більше 10 000 чоловік вчені прийшли до висновку, що ідеальним для нормального самопочуття є 7-годинний сон.

Що відбувається з нашим організмом, коли він не досипає?

На думку вчених, які вивчають проблеми сну, регулярне недосипання може призвести до ожиріння, гіпертонії і сприяти розвитку цукрового діабету. До цих пір прийнято було вважати, що нестача сну робить людину розсіяною, послаблює кмітливість, викликає дратівливість і, природно, сонливість. Проте недавні дослідження вчених з чиказького університету привели до нових висновків: постійне недосипання - шлях до зайвої ваги, цукрового діабету і гіпертонії. І навіть сон півдня на вихідних не виправить ситуацію.

Британський дослідник Ніл Стенлі стверджує, що регулярне недосипання рівносильно тижневого переїдання фаст-фудом, коли навіть одні салати на уїк-енд не допоможуть відновитися травній системі.

Велика частина «недосипаючих» людей - це молоде покоління, успішні люди, які звикли проводити вільні години безперервно у моніторів комп'ютера в спілкуванні, перегляді фільмів або іграх. Організм цих людей, не отримуючи повноцінного відпочинку, починає гірше перетравлювати їжу і засвоювати вуглеводи, а будь-яка неприємність викликає роздратування, адже в першу чергу від недосипання страждає психіка. При систематичному скороченні часу сну відбувається зміна метаболізму та ендокринної функції, що тягне за собою передчасне старіння.

Картина недосипання всередині організму

В ході досліджень у людей, які віддають сну лише 4–5 годин на добу, взяли аналіз крові і слини. Виявилося, що їх організм в умовах нестачі сну гірше засвоює глюкозу, в результаті чого виробляється більше інсуліну і підвищується ризик виникнення діабету. Як відомо, надлишок інсуліну сприяє підвищенню тиску і зайвої ваги. Крім того, було відзначено зниження роботи мозку, погіршення пам'яті, кмітливості і гостроти мислення.

Але й це ще не все. Було встановлено, що у недосипаючих в другій половині дня відбувається концентрація кортизолу в крові, рівень якого відповідає за вплив стресу на психіку. Такий рівень кортизолу характерний для старіючого організму і асоціюється із зростанням інсулінного опору і погіршення пам'яті. При недоліку сну змінюється і рівень гормону щитовидної залози, знижується захисна реакція імунітету.

Найактивніші люди, які не бажають витрачати дорогоцінні хвилини життя на таку банальність як сон, намагаються підтримувати свою форму і самопочуття фітнесом, прийомом вітамінів, правильним харчуванням, спробами вести здоровий спосіб життя. Але ніщо з цього не допоможе вирішити проблеми здоров'я, якщо людина відмовляє своєму організму в повноцінному сні.

Найбільш небезпечним є систематичне недосипання, яке набагато шкідливіше, ніж активність протягом однієї-двох діб. Крім того, до недосипання можна звикнути. Такий режим протягом одного-двох тижнів створить ілюзію, що людині цілком вистачає для нічного відпочинку 4–5 годин. В реальності ж виходить, що організм підлаштовується під вимушені стани і працює на знос.

Загалом, якщо вам дорого ваше здоров'я, не нехтуйте сном. Якщо Ви вже звикли до систематичного недосипання, міняйте режим сну, лягайте на годину-дві раніше. А також стежте за тим, коли лягають спати ваші діти-школярі, які звикли не спати до півночі, а підйом в 6 ранку перетворює їх в справжніх зомбі, які «відсутні» на заняттях. 

Обговорення:


приховати
Спитати лікаря
Особливий прийом:
30 січня — через 9 днів Лобанов Олександр Миколайович Психолог, невропатолог, методи корекції ваги
Відвідати
02 лютого — через 11 днів Юзько Олександр Михайлович професор, академік української академії наук, президент української асоціації репродуктивної медицини, доктор медичних наук
Відвідати
03 лютого — через 12 днів Дробнер Гаррі Йосипович лікар-онколог, мамолог, дитячий онкохірург Хмельницької області
Відвідати