Пийте воду на здоров'я!
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Пийте воду на здоров'я!

Вода виконує в організмі багато функцій: вона незамінна у хімічних реакціях, які постійно відбуваються між клітинами, без неї не перетравлювалася б їжа, вода допомагає її переміщенню по шлунку та кишківнику, продукти обміну речовин також виводяться з водою. До того ж вода є основою системи терморегуляції, бо випаровуючись, вона звільняє організм від надлишку тепла.

Спрагу терпіти не можна, оскільки за нестачі води у людини спочатку просто пересихає в роті, потім може розболітися голова, з'являються мушки перед очима. При втраті організмом більше ніж 5 % рідини починаються перебої у роботі серця, судоми.

Тож яка норма води на день? Для здорової дорослої людини це приблизно 1/З від маси тіла, тобто якщо вага 60 кг, норма води складатиме два літри. Але це правило, наголошую, діє саме для здорових дорослих людей, Діти, наприклад, п'ють більше, бо обмін речовин у них відбувається швидше, ніж у дорослих, а якщо людина похилого віку вип'є ту ж саму кількість рідини, у неї можуть з'явитися набряки, бо з віком обмін речовин уповільнюється. Також, якщо є хвороби серця чи нирок, кількість води слід обмежувати.

Проте є випадки, коли для нормальної роботи організму рідини потрібно більше. Наприклад, при перебуванні на сонці, у спекотну погоду зі шкіри випаровується більша кількість рідини, тому маємо її поповнювати. Якщо у приміщенні працюють кондиціонери чи обігрівачі, ці прилади дуже пересушують повітря, а згодом і шкіру, слизові оболонки, що сприяє розвитку інфекції. Мами, які годують немовлят, повинні багато пити, бо для утворення достатньої кількості молока необхідно близько З л води на день.

Слід наголосити, що нашкодити може як нестача води, так і її надлишок, який організм не зміг вивести через нирки, легені, шкіру. Надлишок води розріджує кров, що у свою чергу підвищує артеріальний тиск. Накопичуючись у клітинах тіла, вода пошкоджує їх. Набряки з'являються не тільки під шкірою, де їх можна побачити, набрякають також і оболонки внутрішніх органів. Окрім того, постійне надмірне вживання рідини сприяє вимиванню з організму корисних речовин, що згодом може призвести до авітамінозу.

Коли ж пити воду: до їжі чи після? Та чи можна замінювати просту чисту воду напоями? Давньокитайські лікарі казали: «Що не вода, то є їжа». Сенс цього висловлювання полягає в тому, що у будь-якому напої є чи то поживні речовини, чи то вітаміни або мікроелементи. Для їх розщеплення виділяються ферменти, шлунковий сік, тобто починає працювати система травлення, і тому такий напій можна назвати їжею. Наприклад, у чаї з цукром є вуглеводи, вітаміни, а у чаї з цукром і молоком - ще й білки. У компоті з фруктів присутні всі речовини, що є у фруктах, з яких цей компот зварений. Тому, звичайно, напої вживати можна, але буде добре, якщо протягом дня ви все ж таки випиватимете декілька склянок чистої води.

До їжі рідину вживати можна не менше ніж за півгодини, щоб не порушувався процес травлення. Після їжі рідину краще пити приблизно через годину. Якщо ваш обід був дуже сухий, декілька ковтків води зробити можна, але якщо готувати здорову їжу з натуральних продуктів, непересолену та не пересмажену, потреби запивати її у вас не виникне.

Часто люди кажуть, що не можуть пити воду, бо після неї відчувається важкість або болить шлунок. Можливо, вони просто неправильно її п'ють. Воду та інші напої слід пити повільно, маленькими ковтками, і перш ніж ковтнути - декілька секунд потримати її у роті. Якщо, випити, так би мовити, «одним ковтком» склянку рідини, вона швидко заповнює шлунок, і тоді відчувається важкість. А якщо так робити постійно, це може призвести до розтягнення стінок шлунка.

Також декілька слів скажу про температуру води, яку ви вживаєте, бо при різних захворюваннях вона теж має бути різною. Якщо у людини шлунок розтягнутий, атонічний, опущений, із лікувальною метою їй потрібно пити прохолодну воду натщесерце чи перед їжею. А коли є виразка шлунка чи гастрит із підвищеною кислотністю, шлунок потрібно розслабити, тож воду та напої слід вживати теплими.

Склянка теплої води з медом на ніч - це запорука вашого міцного сну.

А якщо у вас надмірна вага, за півгодини перед їжею можна випити склянку прохолодної води - вона заповнить шлунок, і менше хотітиметься їсти.

Зараз випускається велика кількість мінеральної газованої води у пляшках. Багато хто втамовує нею спрагу. Забуваючи про те, що газована вода не є корисною. Пухирці газу подразнюють слизові оболонки стравоходу, шлунка і кишківника, тому «шипучку» не можна вживати людям із захворюваннями цих органів. 

Маленьким, дітям не варто давати газовану воду, а тим більше - солодкі напої з газом. У них міститься надмірна кількість цукру, що дуже перевантажує підшлункову залозу.

Тож, шановні читачі, якщо ви будете вживати достатню для свого віку та стану здоров'я кількість чистої, якісної води та дотримуватися певного режиму дня, це буде профілактикою захворювань, забезпечить гарний вигляд вашій шкірі, волоссю, а ще додасть вам хорошого настрою!

25..04.2013 р.