МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Поліартрит

Поліартрит - захворювання, що характеризується послідовним виникненням гострого запального процесу в різних суглобах або одночасним ураженням декількох з них. Особливо часто зустрічається серед людей старше 50 років. Причини дуже різні, але результат завжди один - наростаючий біль в суглобах і обмеження їх рухливості.

Причини поліартриту

Виділяють кілька різновидів поліартриту, всі вони характеризуються різним походженням:

- Інфекційний поліартрит (в результаті розвитку обширного інфекційного процесу).

- Обмінний або кристалічний (на поверхнях суглобів утворюються кристалічні відкладення солей, дратівливі прилеглі тканини, що і викликає запальний процес).

- Ревматоїдний поліартрит (хронічне захворювання, що вражає не тільки більшість суглобів, а й внутрішні органи, такі як нирки, серце, судини).

- Посттравматичний поліартрит (найчастіше при важких травмах суглобів).

Симптоми поліартриту

- Біль в окремих суглобах (наприклад, зап'ясть або пальців) або у всіх відразу;

- утворення своєрідних вузликів в області суглобів;

- оніміння суглобів;

- «ранкова скутість» пальців і рук - обмеження рухів в суглобах;

- набряклість;

- слабкість в суглобах;

- при тривалому перебігу деформація суглоба;

- шкіра над суглобом тепліше, ніж в прилеглих областях;

- періодичні невиражені болі.

Діагностика поліартриту

Діагностика поліартриту включає ретельний медичний огляд зі складанням докладного анамнезу. Лікар призначає здачу загального аналізу крові та сечі, біохімію крові. При підозрі на ревматоїдний артрит проводиться УЗД органів черевної порожнини та серця. Додатково може бути призначений тест на визначення ревматоїдного фактора в крові як ознаки ревматоїдного артриту.

Лікування поліартриту

Поліартрит важко піддається лікуванню. На вибір методів лікування впливають багато факторів (вік, стать, супутні захворювання та ін.), але в будь-якому випадку лікування тривале. На сьогоднішній день медицина ще не знайшла спосіб повністю позбутися від хвороби, але можливо знизити активність процесу руйнування кісткових структур за допомогою сучасних препаратів.

Медикаментозне лікування поліартриту передбачає:

- нестероїдні протизапальні засоби - знімають запалення та усувають біль в області уражених суглобів;

- антибіотики (як правило, макроліди) - знищують інфекційних агентів, які спровокували розвиток поліартриту;

- кортикостероїди - усувають запалення і пригнічують негативний вплив імунної системи;

- протиревматичні препарати.

Фізіотерапевтичні процедури при поліартриті сприяють відновленню кровотоку на уражених ділянках суглоба, нормалізують метаболічні процеси в організмі. В результаті знижується набряклість суглобів і проходить біль. Серед таких процедур:

- парафінотерапія,

- ультразвукова терапія,

- магнітотерапія,

- кріотерапія,

- електрофорез,

- озокеритолікування.

Профілактика поліартриту

Головний момент, який слід запам'ятати, щоб уникнути поліартриту - не переохолоджувати руки і ноги, в холодну пору року завжди тримати їх в теплі. Але якщо болі в суглобах вже з'явилися, слід періодично робити холодні компреси на уражену область. Гріти хворобливі суглоби не тільки не допоможе, але і зашкодить.

По можливості час від часу корисно робити ванночки з м'якого парафіну. Це сприяє поліпшенню кровообігу, знімає напругу з м'язів в даній області.

12.08.17