МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Артроз

Артроз - дегенеративно-дистрофічне захворювання хронічного характеру, яке розвивається в наслідок ураження суглобів і хрящової тканини.

Це поширене захворювання, яке охоплює 10-15% населення планети, а з віком цей показник істотно зростає, охоплюючи 30-35% людей похилого віку.

Артроз найчастіше вражає колінні і тазостегнові суглоби, а також суглоби великого пальця ніг, рідше - гомілковостопні суглоби і ті суглоби пальців рук, які розташовані ближче до нігтів.

Причини артрозу

Артроз розвивається під впливом як механічних, так і біологічних факторів, які порушують процеси утворення хряща суглобів і субарахноїдальної кістки.

Значна роль у розвитку артрозу належить спадковості. Якщо у батьків спостерігається артроз, то висока ступінь ймовірності, що у дітей він теж буде, особливо при наявності негативних факторів, таких як зайва вага, порушення обміну речовин і нерівномірні навантаження на суглоби.

Виділяють два види артрозу:

- первинний - розвивається в силу закономірно розвиваючихся змін з віком,

- вторинний - розвивається внаслідок травм і може виникати в будь-якому віці.

Симптоми артрозу

Біль у суглобах. Спочатку відбуваються порушення функцій суглоба внаслідок зменшення обсягу суглобової рідини. При русі хворого турбують больові відчуття в ураженому суглобі. Зазвичай такі больові відчуття виникають після інтенсивної фізичної роботи і проходять після відпочинку. Початкові болі слабкі і виникають лише при істотному навантаженні. Саме тому хворі рідко своєчасно звертаються до лікаря. Далі болі виникають практично при будь-якому русі в ураженому суглобі. Ще пізніше болю починають турбувати в стані спокою ночами. Запалення м'яких тканин, що оточують суглоб, викликає скупчення рідини (випоту).

Хрускіт в суглобах. Це другий за важливістю симптом більшості артрозів. Хрускіт пов'язаний з тертям суглобових поверхонь, не ідеально підігнаних один до одного за формою. Поклацувати можуть і здорові суглоби, але артроз має зовсім іншу тональність - звук грубий і «сухий». У міру прогресування хвороби хруст стає все виразніше і більше чутний. Артрозних хрест майже завжди супроводжується болем.

Зменшення рухливості суглоба. Мається на увазі зменшення амплітуди руху в хворому суглобі. На початковій стадії захворювання зменшення рухливості виражено дуже слабо, але в міру прогресування артрозу рухи в ураженому суглобі знижуються до мінімуму, що пов'язано зі зменшенням суглобової щілини, розвитком «шпильок» - остеофітів, і зі спазмом м'язів, що оточують ушкоджений суглоб.

Деформація суглоба. Головна причина деформації - розростання навколо суглоба остеофітів - особливих кісткових наростів у вигляді шишок. Наступна причина - деформація і видозміна кісток, що зчленовуються в суглобі. Також зовнішній вигляд суглоба може змінюватися при його «розпиранні» зсередини зайвою кількістю суглобової рідини. Зайве накопичення рідини в суглобовійпорожнині часто відбувається через запалення тканин суглоба і називається «синовіт».

Діагностика артрозу

Головний метод діагностики при артрозі - рентгенографія. Специфічними рентгенологічними ознаками є звуження суглобової щілини, поява остеофітів, сплощення суглобових поверхонь. Можливе проведення комп'ютерної та магнітно-резонансної томографії.

Лабораторний аналіз крові при артрозі показує збільшення швидкості осідання еритроцитів. Виявити захворювання на ранніх стадіях допоможе аналіз синовіальної рідини. Можливе проведення гістологічного аналізу біоптату.

Лікування артрозу

Лікування артрозу на початковій стадії полягає в прийомі хондопротекторів (терафлекс) і вітамінно-мінеральних комплексів. Хворому важливо регулярно виконувати лікувальну фізкультуру і стежити за своїм харчуванням.

При артрозі 2-3 стадії завдання лежить в знятті больового синдрому, усуненні запального процесу і уповільненні дегенеративних процесів в хрящовій тканині. Біль і запалення знімають за допомогою нестероїдних протизапальних засобів і анальгетиків. У деяких випадках показано внутрішньовенне введення кортикостероїдів. Для активізації відновлювальних процесів в хрящовій тканині призначаються хондопротектори і судинорозширювальні препарати. Показані ЛФК та ​​фізіотерапія.

При 4 стадії захворювання суглоб практично зруйнований і призначається хірургічна операція по встановленню ендопротеза, який допомагає хворому відновити активне життя і позбутися від больових відчуттів.

26.07.17