МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Клишоногість

Клишоногість - це деформація стопи, яка є вродженою та важкою, вона порушує та спотворює статико-динамічну функцію. Серед вроджених деформацій займає одне з перших місць, трапляється у одного з 1000. Виникає хвороба у хлопчиків частіше ніж у дівчаток, переважно є двосторонньою. Хвороба поєднується у 10% випадків з іншими вродженими вадами (заячою губою, кривошиєю, синдактилією та ін..).

Форми

  • Атипова
  • Типова (близько 80%)

Типову клишоногість поділяється:

  • Легка (вона легко піддається лікуванню та дуже рідко зустрічається),
  • Кісткову,
  • М’ягкотканинну.

Симптоми

З трьох компонентів складається деформація стопи:

  • Супінації,
  • Згинання,
  • Приведення дистальної частини стопи в суглобах Лісфранка та Шопара.

Дані компоненти складають тріаду симптомів, по які дуже легко діагностувати вроджену клишоногість. Зовнішній край стопи подовжений та опуклий, а внутрішній скорочений і увігнутий, у деяких випадках з утворенням борозни. Внаслідок супінації зовнішній край стопи опущений вниз, внутрішній - підтягнутий догори. Коли відбувається скорочення литкового м’яза, то п’ята підтягнута догори, а дистальний відділ стопи опущений вниз.

Якщо не проводити відповідне лікування захворювання, то з ростом форма стопи змінюється і збільшується. Кістки стопи у присередній ділянці затиснуті, не розвиваються і відстають у рості, а кубовидна кістка ззовні збільшується у своїх розмірах, особливо тоді коли відбувається навантаження, коли починає дитина ходити. Навіть м’якотканинна клишоногість переходить у кісткову, ригідну, тугу. Гомілковостопний суглоб також трансформується, м’язи атрофовані, коліна стають вальгусні, гомілка стає тоншою.

Якщо спостерігається одностороння клишоногість, то одна ного коротша. Опорною ділянкою стопи стає верхньо-зовнішній край, на якому з часом формується грубий мозоль з підлеглою збільшеною сумкою, а деформація під масою тіла збільшується.

Лікування

Ще з пологового будинку потрібно починати лікування хворого, коли тканини набагато легше піддаються стисненню та розтягуванню. Основна мета лікування - усунення всіх компонентів клишоногості. Здійснюють дану процедуру руками, поступова редресація стопи протягом 5-10 хв, яку проводить зазвичай мати дитини при кожному переповиванні новонародженого.

Після виписки з пологового будинку, коли шкіра дитини стає менш вразливою, після кожної редресації досягнуту корекцію стопи фіксують бинтом при зігнутій в коліні нозі.

30.05.2015