МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хребцеві грижі

Грижа між хребцевого диску – це патологічний стан, за якого відбувається прорив фрагментів дегенерованого пульпозного ядра за кордони фіброзного кільця. Грижі між хребцевого диску бувають різними. Вони можуть бути несеквестрованими та секвестрованими. Секвестровані грижі між хребцевого диску бувають мігруючими та не мігруючими. Тобто грижове випинання може бути частковим, із збереженням зв’язку з між хребцевим диском, і повним, з перервою цього зв’язку і розвитком вільного секвестру (секвестри, від лат. Sequestro – ставлю поза,відділяю).

Грижі міжхребцевого диску можуть виникнути раптово, після значного навантаження з розривом фіброзного кільця і виходом більшої частини вмісту диску, та поступово, з виходом за межі фіброзного кільця невеликими порціями тканини драглистого ядра, що зазнала дегенеративних змін.

Якщо гржа між хребцевого диску має досить великий розмір і локалізована в шийному відділі, то вона здатна викликати не тільки соматичні порушення, а й навіть психічні розлади.

Грижі між хребцевих дисків у грудному відділі хребта явище досить рідкісне, але все ж найбільш небезпечне. Небезпечне, тому що епідуральний простір в грудному відділі хребта вузький порівняно з іншими відділами, в межах всього 0,2-0,4 см по всьому колу дуального мішка (твердої оболонки спинного мозку). Тому навіть невелике грижове випинання може здавити спинний мозок та викликати важкі ускладнення. Але, як вже зазначалося, це явище в грудному відділі хребта рідкісне, оскільки висота між хребцевих дисків досить мала, всього близько 3-5 мм та й грудний відділ хребта менш рухливий у порівнянні з іншими відділами за рахунок жорсткого реберного каркасу, а значить, менш схильний до травматизації.

Вважається, що грижі між хребцевого диску великих розмірів, а тим більше секвестровані грижі, здатні значною мірою інвалізидувати людину, оскільки можуть частково або ж повністю здавити мозок і його корінці.

Практично всі існуючі на сьогоднішній день методи лікування дегенеративно- дистрофічного процесу, у тому числі і ускладненого грижами між хребцевих дисків, спрямовані на усунення больового синдрому. Простіше кажучи, лікують наслідок, а не причину! Бувають грижі міжхребцевих дисків, які не викликають ніякої симптоматики, так звані «німі» грижі. Деякі фахівці помилково вважають, що такі грижі абсолютно безпечні і лікувати їх немає необхідності. На жаль, це зовсім не так.

Міжхребцеві грижі досить небезпечні й підступні, навіть якщо не викликають болю. Справа в тому, що тривале подразнення або здавлення міжхребцевою грижею задньої поздовжньої зв’язки, оболонок спинного мозку викликає розвиток запальних процесів у спинномозковому каналі з подальшим розвитком епідуриту (запалення клітковини епідурального простору), арахноїдиту (запалення павутинної оболонки головного або спинного мозку), і так само спаїчних процесів. Тому залишити людину наодинці з її проблемою «німих» гриж, не надавши їй своєчасну допомогу – це все одно, що прирікати її на посилення патологічних процесів у хребті та розвиток нового «букету» захворювань.