Причини, що викликають свербіння в задньому проході
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Причини, що викликають свербіння в задньому проході

Свербіж у задньому проході є дуже делікатною проблемою, яка завжди доставляє величезний дискомфорт  людям у яких це відбувається. Значної хворобливості, в прямому сенсі цього слова, свербіння в задньому поході не завдає. Але даний патологічний стан істотно може змінити людське життя і не в найкращу сторону.

Проте, якщо не звернутись до лікаря із даною проблемою та не лікувати її, то свербіж  може перейти в хронічну форму. А якщо відбувається перехід будь-якої хвороби в хронічний процес, то відповідно лікування може затягнутися. А також, свербіж, що відбувається в задньому проході може змусити пацієнта весь  час розчісувати сверблячу область. На тому місці, де відбувається постійне розчісування можуть утворитися виразки, які набагато важче піддаються лікуванню. Люди, які страждають даною проблемою (свербінням в задньому проході), мають завжди усвідомлювати, що розчісування  лише видиме полегшення приносить. Насправді, свербіж у задньому проході надалі лише посилюється.

Численими є причини, що викликають свебіння. У першу чергу, потрібно завжди розглядати свербіння в задньому проході ідіопатичного характеру - в цьому випадку причина захворювання є невідомою, а також свербіж вторинного характеру, де причина свербіння в задньому проході заключається в якомусь основному захворюванні. Тобто, в другому випадку свербіж є симптомом.

Потрібно відзначити, що термін ідіопатичний свербіж не є достатньою мірою обгрунтованим, оскільки в сучасній проктології є різні теорії, чому виникає аний тип  свербіння в задньому проході. Як правило, причина свербіння в задньому проході полягає в тому, що анальний отвір надмірно звужений, що у свою чергу призводить до виділення невеликої кількості слизу з прямої кишки. Відповідно даний слиз подразнюєє анальний отвір - це і є причиною свербіння в задньому проході.
Тим не менш, більш частими причинами свербіння можуть бути різні патології.

Найпоширенішими причинами свербіння, що відбувається у задньому проході є:
  • насамперед це патології самої прямої кишки (гемороїдальні шишки, тріщини прямої кишки та інше);
  • прийом медикаментозних препаратів, особливо, якщо мова йде про антибіотик;
  • якщо пацієнт хворіє діабетом;
  • дерматологічні ураження в даній області;
  • причина свербіння в задньому проході може полягати в алергічній реакції;
  • захворювання статевих органів, зокрема венеричні інфекції. При розвитку деяких венеричних захворювань виділення з піхви або статевого члена можуть надавати дратівливу дію на область отвору прямої кишки, як результат - виникає сверблячка. Крім того, свербіж може бути безпосереднім проявом запального процесу;
  •  глистова хвороба може бути причиною свербіння в задньому проході у дітей. 
У будь-якому випадку для лікування захворювання необхідно знати причину сверблячки в задньому проході. Тому потрібно звернутися на прийом до лікаря-проктолога, який може встановити причину свербіжу після огляду. Метою огляду і аналізів є можливе виключення перерахованих патологій, так як звичайними заходами гігієни і, часто, місцевими засобами в останньому випадку сверблячку не побороти. Якщо ніяке основне захворювання не буде встановлено, то, швидше за все, проктолог призначить посилення заходів гігієни. У багатьох ситуаціях свербіж вдається усунути за допомогою регулювання стільця пацієнта. Хворому, як правило, рекомендують відмовитися від використання туалетного паперу, а віддати перевагу підмивання прохолодною водою після кожного акту дефекації.

Корекція харчування для усунення свербежу в задньому проході також відіграє важливу роль. Виключити по можливості варто гостре і жирне, випивати в день не менше двох літрів чистої води. Крім того, необхідно стежити за тим, щоб область анального отвору завжди була сухою. Часто такі заходи при відсутності основного захворювання дозволяють досить швидко вирішити проблему свербіння в задньому проході.

08.07.2013 р.