Утримання п'явок і догляд за ними
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Утримання п'явок і догляд за ними

Потрібно заказуватип’явки ще заздалегідь. За два-три дня до того моменту як будуть використовуватися п’явки у лікувальних справах, вони повинні уже бути у лікувальному закладі, для того щоб отримати фазу спокою. Якщо кадрові та технічні можливості можуть забезпечити гарний догляд за п’явками, то у такому випадку рекомендується в запас заказувати їх.

Отримавши п’явки у лікувальний заклад необхідно відразу відсортувати померлих і хворих. Ознаками хвороби можуть бути: рани, білястий слизовий покрив, почервонілі губи, гнійники, язви, набряклі передні присоски, перетинки та вузли, затверділі місця, блідий шкіряний покрив, іноді сліди крові.

Потім п’явок потрібно промити під теплою проточною водою.

Від вгодованості та віку в першу чергу залежить розмір істот. П’явок середнього розміру взагалі використовують для лікування людей. У розслабленому стані вони мають довжину 5-7 см. Якщо постановка п’явок має відбуватися на обличчя, або для інших особливих цілей, то у таких випадках відбираються істоти меншого розміру, для того щоб були шрами менші.

Для утримання п’явок рекомендується наступне:

1. Банки та їх обладнання. Візуальний контроль за істотами полегшують скляні банки, проте вони мають недостаток по зрівнянню із керамічними банками. Скляні банки не можливо прокип’ятити для стерилізації. 2-3 літрові скляні банки годяться для тимчасового зберігання п’явок. Води наливається на ¾ їх об’єма. Через будь-яку щілину можуть вислизнути п’явки, тому кришка на банці повинна бути стовідсотково «непрохідною». Рекомендуються кришки з бязі, дрібнопористої пластикової сітки, охоплені по всьому виступаючому краю щільним гумовим кільцем.

2.Вода. Основна вимога до води – відсутність хлору. Дощова вода дуже добре підходить, тому що вона не містить вапна. Вода із криниць та джерел може містити велику кількість вапна, тому у таких випадках потрібно провіряти на мікробіологію та склад.

Краще приготовити власний розчин, якщо у вашій місцевості є проблеми із водопровідною водою. Можна використовувати дистильовану або деіонізовану воду, проте в неї потрібно буде мінеральні речовини додавати. До дистильованої води потрібно додати 0,5-1 г морської солі.

3. Промивання і зміна води. Душ підходить дуже добре для цього. Можна скористатися просто рукою у латексній рукавиці, перфорованою внутрішньою посудиною п’явочного горщика або ситом.

Рекомендується воду міняти істотам кожні 2 дня, якщо потрібно довше зберігати п’явки та добре промивати посудину, щоб бактерії не могли розмножатися.

4. Освітленість, температура. На загальний стан істот пливають раптові переміни освітленості та температури. Прохолодні та злегка затемнені місця є здоровішими та спокійнішими умовами для п’явок.

5. Спокій є дуже важливим фактором для п’явок. У спокої істоти краще відновлюються, підвищується активність надкушування, скорочується потреба у кисню.

 19.03.2015

О.А. Григоренко