МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Трохома

Трохома - це захворювання, яке в першу чергу виникає там де є погані санітарно-гігієнічні умови. Збудник інфекції - Chlamidia trachomatis, яка є мікроорганізмом, що розмножується в клітинах рогівки та кон'юнктиви. Трахомою хворіє лише людина.

Зараження відбувається від хворої людини з проявами інфекції через предмети особистої гігієни, руки, забруднений одяг (гноєм, слизом, сльозою). Багато даних свідчить про те, що звичайна муха може бути переносником інфекції. Навіть при незначному контакті з хворою людиною можливе зараження, після перенесення трахоми імунітет не виробляється.

 Симптоми

 Через десять днів після зараження, в середньому, починається запальний процес.

Виділяють декілька стадій захворювання, які залежать від вираженості запального процесу.

 1 стадія – запальний процес є різко вираженим, виникає пошкодження кон'юнктиви. Відбувається набряк кон'юнктиви на очному яблуці, вона стає рихлою, кровоносні судини є розширеними через запалення і судини надають яскраво-червоного забарвлення. При огляді на кон’юнктиві видно сосочки та фолікули, які обмежені чітким контуром.

 2 стадія – відбувається збільшення фолікул у розмірі, вони зливаються між собою. Деякі фолікули можуть одночасно руйнуватися і в такому випадку вони замінюються рубцевої тканиною. На цій стадії хворі є найбільше заразними, проявляється рясна сльозотеча та набряк кон’юнктиви.

 3 стадія – на цій стадії згасають прояви активного запалення кон'юнктиви, а більш вираженим стає рубцювання.

 4 стадія – запальний процес завершується, відбувається повне рубцювання в ділянках запалення на кон'юнктиві повік. Кон'юнктива повік набуває блідого (білястого) кольору з вираженими рубцями.

 При розвитку рубцювання кон'юнктиви порушується правильне зростання вій, втягується також хрящ, особливо верхньої повіки. Може порушуватися робота клітин слизової оболонки, які виробляють зволожуючі речовини, приводячи до сухості очей і розвитку синдрому «сухого ока».

 При трахомі відбувається пошкодження рогівки

 

Діагностика

 Лікар збирає анамнез та проводить огляд хворого для встановлення діагнозу.

Проводиться мікроскопія мазків, які беруться із запаленою кон’юнктиви в яких виявляють мікробні клітини.

 12.09.2016