Вікова макулодистрофія
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Вікова макулодистрофія

Вікова макулодистрофія – це прогресуюче хронічне захворювання, яке характеризується ураженням макули(центральної зони очного дна), при якому страждають судини сітківки, пігментний епітелій та сітківка. Захворювання є віковим, яке руйнує поступовочіткий центральний зір.

Впливає вікова макулодистрофія на ту частину ока (макулу), яка дозволяє бачити нам дрібні деталі. Через захворювання клітини макули перестають функціонувати належним чином або руйнуються.

Знаходиться макула в задній частині ока в центрі сітківки. За її допомогою ми маємо можливість розрізняти на зображені маленькі деталі і бачимо чітко прямо перед очима предмети.Дана зона задіяна коли ми керуємо автомобілем, пишемо, або читаємо. Дозволяє вона бачити чітко обличчя людей та розрізняти кольори.

Захворювання болю не викликає.Вікова макулодистрофія настільки повільно може прогресувати, що зміни в зорі можна і не помітити. А може захворювання дуже швидко прогресувати і спричинити повну втрату центрального зору.

Форми

Існує дві форми захворювання- суха та волога.

Суха форма – є найбільш поширеною формоювікової макулодистрофії. Клітини сітківки з віком не отримують достатньої кількість поживних речовин і перестають виводити продукти життєдіяльності клітин належним чином. Починають виникати невеликі відкладення під сітківкою, які називаються друзи. Поступово клітини сітківки починають дегенерувати і відмирають, зір погіршується поступово.

У пацієнтів затуманюється центральний зір, відзначається поступове погіршення зору, кольори втрачають свою яскравість.

10-15% від усіх випадків хвороби складає волога форма вікової макулодистрофії. Починають утворюватися під сітківкою нові кровоносні судини, а це у свою чергу призводить до появи кровотеч та рубців, які викликають погіршення зору.

Обидві форми вікової макулодистрофії вражають зазвичай обидва ока, хоча одне око може бути набагато раніше уражене чим інше.

Негайно потрібно звернутися на консультацію до фахівця, якщо ви помітили, що центральне зображення розмите або затуманене.

Симптоми

На початкових стадіях хвороби у людини зір може бути затуманеним або розмитим, прямі лінії можуть мати хвилястий вигляд, предмети можуть мати неправильну форму та розмір. Зміни у зорі можуть розвиватися дуже швидко або ж навпаки протікати повільно. Такі зміни в зорі можуть проходити як повільно, так і швидко.

Люди можуть бачити в центрі свого зору темну пляму, томущо захворювання впливає на центральну ділянку сітківки. Саме тому письмо, читання та розпізнавання дрібних об'єктів можуть бути досить складними заняттями.

31.03.2015