МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Панофтальміт

Панофтальміт  - це сама важка та найбільша форма запалення органа зору, під час якої у гнійний процес втягуються усі м'які навколишні тканини (м'язи, повіки, клітковина) та усі оболонки ока. Найсерйозніша проблема цього захворювання полягає в тому, що нерідко відбувається загибель і подальша атрофія ока. При гнійному панофтальміті у процес вливаються усі верстви очного яблука.

Причини 

Панофтальміт може розвинутися при проникненні інфекції екзогенним або ендогенним шляхом всередину очного яблука. Зазвичай збудниками виступають при цьому стафілококи, кишкова паличка, стрептококи, мікобактерії туберкульозу, синьогнійна паличка, пневмококи.

А також в офтальмології до розвитку панофтальмита саме найчастіше призводять проникаючі поранення ока (опіки, сторонні тіла, механічні пошкодження). У даній ситуації гнійна інфекція через рановий канал проникає в самий вглиб очного яблука. Також виникнути панофтальміт може внаслідок флегмони очниці, бленореї, бактеріального кератиту, абсцесу повік, важкого перебігу увеїту, ендофтальміта, трахоми.

Рідше зустрічається ендогенне інфікування структур ока. Дане інфікування може бути пов'язано з метастатичним занесенням бактеріальної інфекції з віддалених гнійних вогнищ. А також внаслідок туберкульозу, тифу, пневмонії, синуситів, менінгіту, післяпологового сепсису, фурункульозу, післяопераційного сепсису може виникнути панофтальміт.

Симптоми 

Якщо є проникаюче пораненнях очного яблука, то панофтальміт розвивається дуже стрімко, протягом 2-3 днів. Супроводжується гнійне ураження сльозотечею, сильними болями в очному яблуці, значним та швидким зниженням зору, рефлекторним блефароспазмом, світлобоязню. Об'єктивно характерезуються дані зміни набряком кон'юнктиви і повік, що в свою чергу може призвести до хемозе та різкої гіперемії. Рогівка стає набряклою та каламутною; в склоподібному тілі виявляється гнійний ексудат; накопичується гній в передній камері ока; райдужка розплавляється. При панофтальміті дуже швидко відбувається зниження зору аж до сліпоти або світловідчуття.