МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Зубний камінь

Тверда маса на поверхні зубів – це зубний камінь, який утворюється із зубного нальоту, залишків їжі під впливом активних речовин слини і внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів в ротовій порожнині. У тих людей, які завжди дотримуються відповідних правил чищення зубів також формується зубний камінь, у зв’язку з тим що немає регулярної професійної гігієни порожнини рота.

На сьогоднішній день у 80% дорослого населення виявляється зубний камінь. Основою для розвитку зубного каменю є злущені клітини епітелію, мікроорганізми, слиз, зубний наліт. Через вміст в нальоті кальцію і солей заліза він набуває темного кольору, також барвники, які знаходяться в їжі надають темний колір.

В першу чергу появляється зубний камінь у тих місцях, які є важкодоступні під час чищення, в тих місцях, які в процесі жування не самоочищуються, а також там де є скупчення мікроорганізмів.  Формуєтьяся зубний камінь від чотирьох до шести місяців.

На сьогоднішній день часто в підлітковому та дитячому віці діагностується зубний камінь. Це все відбувається у зв’язку з дитячим курінням, похибками в харчуванні, неправильною гігієною порожнини рота, похибками в харчуванні і проблемою дитячого куріння.

Причини

У кожної людини на землі є схильність до появи зубного каменя. Основними причинами утворення даного процесу при правильному дотриманні гігієни ротової порожнини є несвоєчасна заміна зубних щіток та порушення сольового обміну. Весь наліт на зубах не здатні вичистити занадто м'які зубні щітки. Сприятливими факторами  такоє є жування їжі на одній стороні, неякісні зубні пасти.

Якщо людина протягом довгого періоду вживає м’яку їжу, то природне очищення порушується і виникає скупчення нальоту.

Появі зубного каменю сприяють захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення обмінних процесів, зміна складу слини, гіперсалівація.

Також до появи зубного каменю привертають куріння, тривалий прийом антибактеріальних ліків, індивідуальні особливості зубного ряду.

Симптоми

Спочатку навколо шийки зуба формується темного кольору обідок, найбільш помітний з внутрішньої сторони зубного ряду. Далі зубний камінь переходить на коронку зуба і на зовнішню поверхню зубів. Появляється неприємний запах з рота та кровоточивість.

Розрізняється надясеневий та підясеневий зубний камінь. Надясеневий зубний камінь має коричневий або жовтуватий колір і тверду консистенцію.

Підясенний зубний камінь дуже щільний і твердий, має темно-кормчневий або зеленувато-чорний колір.

 Лікування

У регулярному видаленні зубного каменю заключається лікування. Проводити дану процедуру потрібно 1-2 рази на рік.

Кілька днів після процедури необхідно утриматися від вживання їжі, що містить барвники. І в подальшому, щоб проводити цю процедуру рідше, рекомендується більше уваги приділяти гігієні порожнини рота, користуватися якісними зубними пастами і щітками.

14.04.2016