МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Зубний камінь

Зубний камінь – це тверда маса, яка знаходиться на поверхні зубів, утворюється вона із залишків їжі, зубного нальоту, під впливом активних речовин слини та внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів у порожнині рота. Якщо не проводити регулярно професійну гігієну ротової порожнини, то зубний камінь починає формуватися і людей, які завжди дотримуються всіх правил чищення зубів.

Механізм утворення 

По даних ВООЗ зубний камінь зустрічається у 80% всього дорослого населення. Основою для утворення зубного каменю є слиз, злущені клітини епітелію, зубний наліт та мікроорганізми. З часом наліт на зубах починає тверднути та набуває темного забарвлення, це відбувається за рахунок вмісту в ньому кальцію та солей заліза; а темного забарвлення нальоту надають барвники, які містяться в їжі.

В першу чергу зубний камінь появляється в місцях, які є  важкодоступними для чищення зубів, в місцях де відбувається накопичення мікроорганізмів та в тих місцях, в яких не відбувається самоочищення під час процесу жування. Термін формування зубного каменю відбувається від 4-х до 6-ти місяців, після чого ще кілька місяців проходить до максимального рівня його поширення. Рівень поширення зубного каменю залежить від індивідуальних особливостей організму.

Останніми роками камінь став найчастіше спостерігатися в дитячому віці та підлітковому. Це все пов'язано з проблемою дитячого куріння, неправильною гігієною ротової порожнини та похибками в харчуванні. З роками кількість зубного каменю тільки збільшується.

Причини 

У кожної людини є схильність до появи зубного каменю, проте основні причини його надмірного утворення при дотриманні гігієни ротової порожнини це є несвоєчасно змінені зубні щітки та порушення сольового обміну. Також якщо щітки є дуже м'якими, то вони просто не здатні вичищати весь наліт на зубах. Зубні пасти, які є неякісними та якщо жування їжі відбувається переважно лише на одній стороні через дефекти зубного ряду або  через травми є найсприятливішими факторами для розвитку зубного каменю.

Також м'яка їжа, яка тривалий час переважає в раціоні пацієнта призводить до скупчення нальоту зубного. Це відбувається тому що в процесі жування порушується природнє очищення зубів.

На шийках зубів починає спочатку появлятися зубний камінь, проте з часом він пересувається на корінь та коронку зуба. Якщо належно не доглядати за порожниною рота, то зубний камінь починає формуватися не тільки на зубах, а також і на зубних протезах.

Зміна складу слини, захворювання шлунково-кишкового тракту, гіперсалівація, порушення обмінних процесів являються причинами, що сприяють появі зубного каменю.

Куріння, прийом антибактеріальних препаратів протягом довгого часу та особливості індивідуальні зубного ряду, такі як недостатньо гладка поверхня та неправильне розташування зубів призводять у свою чергу до появи зубного каменю.

Клінічні прояви 

З самого початку навколо шийки зуба починає формуватися обідок, який має темний колір, він є помітніший найбільше з внутрішньої сторони зубного ряду. З часом зубний камінь починає переходити на коронку зуба та на зовнішню поверхню зуба. Внаслідок цього появляється у людини неприємний запах з рота та кровоточивість ясен. Зубний камінь не лише призводить до естетичної проблеми, а також до пошкоджень ясенних сосочків.

Зубний камінь може бути надясений та підясений. Надясенний зубний камінь має тверду консистенцію, коричневий або жовтуватий колір. Його бачить і сам пацієнт при огляді, він є естетичною проблемою, тому що страждає лише зовнішній вигляд людини. 

Підясенний зубний камінь є дуже щільним та твердим, має темно-коричневий або зеленувато-чорний колір. Підясенний зубний камінь бачить лише лікар-стоматолого під час інструментального огляду, тому що він дуже міцно прилягає до поверхні кореня зубів.

Гінгівіт є найпоширенішим ускладненням зубного каменю. Також крім цього утворєються сприятливе середовище для розмноження бактерій, розвивається карієс та пародонтит.

Лікування 

Лікування зубного каменю полягає в його регулярному видаленні. Цю процедуру рекомендується проводити 1-2 рази на рік. Спочатку стоматолог видаляє зубний камінь і наліт, потім шліфує і полірує поверхню зубів.

25.09.2013 р.