Гострий зубний біль
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гострий зубний біль

Зубний біль виникає в результаті пошкодженого нерва, який безпосередньо проходить в самому зубі або в його прилеглій тканині. Біль є гострим, несподіваним і іррадіює у скроню або у вухо. Якщо відбувається вплив таких чинників, як тепо або тиск , то в результаті може появитися зубний біль стріляючого або пульсуючого характеру.

Причини 

Якщо у хворого відмічається глибокий карієс, при якому відбувається  проникнення інфекції аж в тканини зуба, то він може бути причиною гострого зубного болю, який відповідно виникає лише при впливі даного подразника. Неправильно запломбований зуб, тріщини в зубах, оголення дентину в ділянці шийки зуба – найосновніші причини появи гострого зубного болю.

Зубний біль, який має мимовільний характер може появитися через пульпі. При даному захворюванні біль з'являється під час прийому їжі, коли відбувається вплив подразників на уражений дентин, а також і у стані спокою виникати може, зазвичай це відбувається вночі. Біль має нападоподібний або постійний ниючий характер. Основною ознакою пульпітного болю є те, що він іррадіює в ділянку скроні або вуха. Зазвичає терпіти пульпітний біль протягом тривалого часу неможливо.

Різкі болі або постійно ниючі може викликати пародонтит. Це відбувається через те, що йде запалення тканини навколо верхівки зуба. Дана біль носить в собі зазвичай пульсуючий характер і посилюється вона при дотику до зуба. При цьому спостерігається запалена і опухла десна, а зуб розхитаний.

Клінічні прояви

Зубний біль, який має гострий характер пояснюється найчастіше наявністю у пацієнта пульпіту, причиною якого є відповідно стрептококи, які потрапили в пульпу з каріозної порожнини, а також їхні токсини. При пульпіті зубний біль має нападоподібний характер та виникає безпосередньо у нічний або вечірній час. А в денний час появу болю може спровокувати дотик до зуба, який є ураженим.

Якщо періодонтит є причиною зубного болю, то відповідно біль буде мати дуже інтенсивний характер, тому що в даний запальний процес залучений не лише зуб, а також кісткова тканина, яка знаходиться навколо верхівки кореня зуба. Біль безумовно обумовлена поступовим розпадом нервового закінчення та поразкою зв'язкового апарату. В даній ситуації стає рухомим зуб; він набагато гірше починає утримувася в щелепі, що відповідно викликає гострий зубний біль при щонайменшому дотику до нього. Якщо постукати по ураженому зубі, то біль значно посилюється.

Якщо абсцес зуба є причиною зубного болю, то тоді основний симптом цього болю - це розвиток гнійника відмежованого в ротовій порожнині, а також поява пульсуючої припухлості, в ділянці якої також відзначається різка болючість.

Якщо ж відбувається відмирання нервів, то у такій ситуації можуть розвинутися ускладнення, коли вже хворий невідчуває хворобливих відчуттів, проте ще триває запальний процес. До найбільш частих ускладнень відносять флегмону, абсцес та остеомієліт.

Діагностика 

Діагноз ставиться на підставі об'єктивного та суб'єктивного обстеження, а також на підставі скарг хворого. Додатковими методами діагностики є рентгенографія та радіовізіографія ураженого зуба.

Диференціювати звичайну зубну біль потрібно від інших захворювань. Пухлина щелепи і запалення гайморової пазухи можуть викликати болі, які схожі з зубними болями при карієсі і періодонтит.

17.09.2013 р.