МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Адентія

Адентія – це захворювання коли відмічається відсутність зубів, часткова або повна. В залежності від причини захворювання поділяють на первинну і вторинну адентії.

Первинна адентія

Адентія первинна характеризується вродженою відсутністю зачатків зубів. Зустрічається дана форма дуже рідко і зумовлена вона ще ​​ембріональним порушенням розвитку. Первинна адентія це найчастіше прояв ангідротичної ектодермальної дисплазії, ось тому відсутність зубів у людини поєднується із характерними змінами шкіри (зморшкувата та суха шкіра без волосся) і слизової (суха та бліда слизова).

Дане захворювання може бути часткове, це якщо відсутні зачатки лише деяких певних зубів. Може компенсуватися первинна адентія протезуванням. Яке має бути протезування визначається лише конкретними клінічними умовами.

Вторинна адентія

Вторинна адентія набагато частіше зустрічається ніж первинна. Відсутність зубів при даній формі хвороби виникає після їх втрати або втрати зубних зачатків. Карієс є  наслідком вторинної адентії у дорослих.

Відбувається зсув усього зубного ряду, коли відмічається відсутність зуба у сформованому зубному ряду. Відсутність навантаження жувального призводить до того, що зменшується кісткова тканина.

Симптоми адентії

При адентії первинній зуби взагалі не прорізуються, а при адентії частковій  – відсутні лише які-небудь з зубів, а також ряд зміщений в той бік, де знаходиться дефект.

При вторинній адентії (коли відмічається видалення зуба) ті зуби, які наявні в ротовій порожнині також зміщуються, вони намагаються заповнити дефект, який присутній. При повній адентії (втрата всіх зубів) змінюється скелет лицьовий, це відбувається внаслідок остеопорозу нижньої щелепи та альвеолярних відростків, тому починає западати нижня половина обличчя.

Причини адентії

Порушення внутрішньоутробного розвитку, при якому зачатки зубів навіть не з’являються є причиною первинної адентії. Також причиною адентії може бути і  спадкове захворювання – наприклад: ангідротична ектодермальна дисплазія (недорозвинення залоз слизових оболонок, потових залоз, а також зачатків зубів).

Найчастіше карієс та пародонтит являються причиною вторинної адентії. Проте травми можливі також.

Лікування адентії

Протезуванням компенсується вторинна адентія.Дентальні імплантанти являються методом вибору. На відміну від мостовидних протезів, саме дентальні імплантанти дуже добре розподіляють на кістку жувальне навантаження, не чіпаючи сусідні зуби.

31.07.2013 р.