Як відрізнити виразку від гастриту?
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Як відрізнити виразку від гастриту?

Гастрит - це хронічне подразнення слизової оболонки шлунка, яке без лікування і при запаленні може перейти у виразку.

Виразка - це чітко обмежений дефект тканини або слизової оболонки. Якщо сам дефект знаходиться в шлунку, мова йде про виразку шлунка, якщо в дванадцятипалій кишці - про виразку дванадцятипалої кишки. Обидва типи виразки мають багато спільного, а тому часто описуються як одна хвороба.

За останні роки знання про природу виникнення виразки дуже розширилися. У 1983 році вченими Австралії була відкрита спиралевидна шлункова бактерія Helicobacter pylori. Ці бактерії живуть в слизовій шлунка та дванадцятипалої кишки і продукують ензими, що вражають слизову. В результаті виникають локальні запалення (гастрит), а під впливом кислоти шлункового соку вони можуть розвинутися у виразку. На сьогоднішній день відомо, що майже будь-яка виразка дванадцятипалої кишки і велика частина виразок шлунка виникають саме так.

Виразки іншого типу можуть виникати під впливом ліків, що завдають шкоди слизовій оболонці. Наприклад, ацитілсаліцилова кислота або інші знеболюючі і протиревматичні засоби.

При виразці шлунка найчастіше болі виникає при прийомі їжі. Вони з'являються або посилюються безпосередньо під час їжі або пиття, або через якийсь час. Більшість хворих відчувають дифузні болі у надчеревній ділянці, відчуваютьтиск або переповнення, спазми  або біль натщесерце. У багатьох випадках болі тривають тижнями і виникають по кілька разів на день.

Так як болі виникають в момент прийому їжі, то хворі втрачають у вазі, часто відмовляючись від їжі.

При виразці дванадцятипалої кишки найбільш типові болі, що виникають через деякий час після прийому їжі, вночі і натщесерце. Відразу після їжі болі можуть пом'якшитися або припинитися зовсім. У цьому випадку хворий їсть відносно часто і, незважаючи на хворобу, додає у вазі.

При діагностиці виразки шлунка або дванадцятипалої кишки лікар завжди призначає медикаментозне лікування. Внесок пацієнта полягає в тому, щоб якомога швидше почати лікування, точно слідувати призначенням лікаря і запобігти розвитку нової виразки.

Пацієнти, у яких виявлені бактерії Helicobacter pylori, отримують комплекс лікарських препаратів, що гальмують кислотоутворення, а також різні антибіотики. Мета лікування - знищити бактерії в шлунку і дванадцятипалій кишці і тим самим загоїти виразки.

У сучасній медицині застосовується трехкомплексна терапія - комбінація з двох різних антибіотиків і ліки, що знижує кислотоутворення.

18.06.17