Алкогольна кома
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Алкогольна кома

Кома є одним з найважчих станів, яке до теперішнього часу не вивчено досконально. Зараз невідомо, що саме відчуває людина, впадаючи в кому, і що може вплинути на її тривалість.

Зловживання спиртним може привести до таких тяжких наслідків, як алкогольна кома.

Причини


Алкогольна кома є реакцією організму на надмірну кількість алкоголю в крові, іншими словами, чим більше випив людина, тим більше ризик тяжких формах захворювань і розвитку коми.

Визначити смертельну дозу алкоголю практично неможливо, в першу чергу вона залежить від особливостей організму (у деяких сп'яніння починається вже після декількох доз, організм інших навпаки, дуже стійкий до впливу спирту).

Також важливим є загальний стан здоров'я людини - імунітет, стан печінки або інші захворювання. Також вживання спиртного на голодний шлунок приводить до більш сильної інтоксикації і може стати причиною алкогольної коми.

Патогенез

  
Алкогольна кома може розвинутися протягом декількох годин. Підвищують ризик такого стану надмірне вживання міцного спиртного, особливо випитого на голодний шлунок.

Алкоголь порушує обмінні процеси між клітинами головного мозку, перешкоджає надходженню кисню і призводить до гіпоксії головного мозку. Такий процес призводить до зниження температури, артеріального тиску, втрати свідомості, збільшення серцевих скорочень, що поряд з кисневим голодуванням провокує набряклість мозку, що і стає причиною коматозного стану.

Симптоми

При зловживанні спиртним організм може відреагувати повним «відключенням» (втратою свідомості), але досить часто такий стан не сприймається оточуючими як не серйозне і нерідко людина просто укладається «проспати».

Але втрата свідомості після вживання спиртного може стати початком важких порушень в організмі, зокрема, в головному мозку.

Медики відзначають, що алкогольну кому дуже легко переплутати з інсультом, крім того, до коматозного стану можуть призвести травми голови.

Медики виділяють три ступені алкогольної коми:

1 ступінь (поверхнева кома) - характеризується втратою свідомості, сильної блювотою, слинотечею, гипертонусом кінцівок, шкіра обличчя набуває синього відтінку, рефлекси сохрарени.
2 ступінь - відбувається різке зниження тиску, сповільнюється дихання, пульс ледве прощупується (відзначається прискорений ритм), рефлекси зникають, але реакція на біль зберігається, в цій мірі характерні симптомом є мимовільне випорожнення або сечовипускання.
3 ступінь (глибока кома алкогольна кома) - рідкісний пульс, слабке неритмічне дихання, реакція на біль зникає, рефлекси зникають, зіниці розширені, шкірні покриви стають вираженого синюватого відтінку. У разі ненадання адекватної медичної допомоги можливий летальний результат, найчастіше причиною смерті стає удушення власною блювотою або запалим язиком внаслідок втрати тонусу м'язами. При високій концентрації алкоголю в крові може статися зупинка дихання або серцево-судинна недостатність.

Перші ознаки


Алкогольна кома характеризується в першу чергу втратою свідомості, слинотечею, посинінням шкірних покривів, найчастіше особи і рук.

16.05.2016