Вода робить їжу кориснішою
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Вода робить їжу кориснішою

Щоб зрозуміти, чому дієтологи радять пити воду, орієнтуючись на час вживання їжі, треба знати про значення води у нашому харчуванні. Ми звикли називати джерелом енергії для людини білки, жири і вуглеводи. Та саме завдяки воді вони вони накопичують в собі енергію сонця в процесі їх фотосинтезу рослинами. Організм людини, щоб отримати цю енергію та поживні речовини з їжі, повинен спочатку її перетравити. В процесі травлення, завдяки дії багатьох ферментів. Білки розщеплюються до амінокислот або пептидів, жири – до жирних кислот та моногліцеридів, вуглеводи – до моносахаридів. Лише у вигляді таких, відносно простих і невеликих за розміром молекул й обов’язково у вигляді водного розчину, поживні речовини можуть всмоктуватися у кров та лімфу і доставлятися  до кожної клітинки. Цей процес називається гідролізом від давньогрецьких слів вода і розкладання, бо вода в ньому відіграє ключову роль, не лише як розчинник ферментів, а й як безпосередній учасник розщеплення. У подальших хімічних перетвореннях поживних речовин в клітинах саме вода генерує енергію, тож їжа без води не має для організму ніякої енергетичної цінності. За нестачі води розщеплення відбувається неповністю, що спричиняє процеси гниття і утворення токсинів у кишківнику.

Часте після ситного обіду людині бракне сил, хочеться спати. А чи знаєте ви, що лише шлункового соку протягом доби у людини утворюється близько 2,5 л, жовчі – 0,5-1,2 л? А ще необхідні слина, соки підшлункової залози, тонкого кишківника. Усі вони на 97-99% складаються з води. За нестачі води для синтезу травних соків, організм мобілізує значні свої запаси. Це призводить до її дефіциту, і людина відчуває тимчасову слабкість. Саме тому пийте воду за півгодини до вживання їжі, щоб організм встиг воду засвоїти й виділити шлунковий сік, коли їжа потрапить в організм.

Пам’ятайте, що джерелом води для організму є і власна їжа, тож харчуйтеся так, щоб вона містила в собі багато води. Особливу увагу слід приділити овочам і фруктам. Готуйте їх на пару, запікайте чи тушкуйте, щоб вони не втрачали дорогоцінної природної вологи. Найбільш фізіологічна для організму вода міститься у сирих овочах та фруктах. Обов’язково включайте їх до свого щоденного раціону.

Вода, випита через 1-2 години після їжі, не лише допоможе завершити процеси розщеплення, що позбавить обманливого відчуття голоду, а й забезпечить розрідження та якісне виведення неперетравлених рештків. Вживаючи достатньо води, ви не матимете закрепів, зашлакованості, не утворяться камені в кишківнику.

12.04.2016