У країні вітамінів
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

У країні вітамінів

Зима – непростий період для організму. Різке похолодання, мороз, дошкульний вітер, засилля вірусів у громадських місцях, відсутність вітамінів. Формувати зимовий раціон складніше, ніж  у теплі пори року, адже овочів-фруктів, які є щедрим джерелом вітамінів, нині немає. Насамперед від нестачі вітамінів потерпає шкіра, якій і так складно протистояти холоду, а тут ще й «внутрішнє живлення» - стає біднішим. Та попри все, способів зробити зимове меню корисним є багато. Головне – не забувати, в яких продуктах міститься ой чи інший важливий мікроелемент.

Вітамін А

Він перешкоджає скупченню токсинів, запобігає втраті вологи, захищає шкіру від шкідливого впливу довкілля. Якщо в організмі бракує цього вітаміну, шкіра ста сухою, лущиться. Аби не виникало його дефіциту, лікарі радять споживати гарбуз, моркву, яєчний жовток, печінку, листя салату і щавель. Багато вітаміну А у хурмі. Щоправда, у продуктах він міститься у вигляді провітаміну каротину, який під дією ферментів перетворюється на вітамін А. для успішної «трансформації» каротину організму необхідні жири – скажімо соняшникова або оливкова олія.

Вітамін В2

Пружна і гладка шкіра – це його заслуга. Якщо вам докучають ячмінь, висипи герпесу, фурункули – отже, маєте дефіцит цього елементу. Тому їжте свіжий зелений горошок, цибулю, сир, яблука і мигдаль, кисломолочні продукти. Засвоюється і діє вітамін В2 повільно, тому продукти, багаті рибофлавіном, необхідно вживати регулярно.

Вітамін В5

Він впливає на водний баланс шкіри, сприяє регенерації (відновленню) і загоєнню шкірної поверхні. Без нього шкіра швидко стає або дуже сухою, або надмірно жирною, погано заживають дрібні прищики, ранки, порізи. Поповнюйте запаси вітаміну з допомогою яєць, горіхів, картоплі, дріжджів, фундука.

Вітамін В6

Він позбавляє шкіру жирного блиску (обмежує виділення залозами шкірного сала), сприяє відновлювальним процесам епітелію. Брак вітаміну В6 помітити просто: шкіра вкривається «острівцями запалення» - це можуть бути і дрібні прищики, і дуже болючі фурункули, турбує дерматит (почервоніння, лущення шкіри).

Уникнути таких прикрощів допоможуть дріжджі, капуста, соя, горіхи, квасоля, молоко, картопля, рис, страви з яловичини. Пам’ятайте, що у харчових продуктах вітамін В6 є у вигляді піридоксину. Для того, щоб синтезувався і чистий вітамін, йому необхідно час, тому не чекайте миттєвого ефекту.

12.12.2015