МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Сказ

Сказ – це гостре інфекційне захворювання, яке виникає у людини після укусу зараженої сказом тварини. Під час захворювання уражається сильно нервова система і летально зазвичай закінчується.

Вірус є збудником захворювання.

Джерело інфекції – хворі на сказ.

Джерелами інфекції можуть бути: собаки, лисиці, кішки, вовки та інші. У тварин період заразності розпочинається за 3-10 днів до того як появляються ознаки захворювання і зберігається протягом усього періоду хвороби.

Людина заражається сказом при попаданні слини хворої тварини чи при укусах. Зі слиною передається вірус цієї хвороби. Особливо небезпечними є укуси тварини в голову та кисті рук.

Хвора людина сказ є заразною.

Інкубаційний період хвороби триває мінімум 10 днів, а максимум може триває більше 1 року. Від багатьох факторів залежить тривалість інкубаційного періоду, а саме від віку укушеного (у дорослих інкубаційний період довший, а у дітей коротший),  від кількості вірусів, які потрапили у рану, від відстані та обсягу ураженої тканини, яку проходить вірус від місця укусу до ЦНС(центральної нервової системи).

Симптоми

Хвороба починається із загального нездужання, сухого кашлю, невеликого підвищення температури тіла, з появи сухості в роті, зниження апетиту, головного болю, болю в горлі та м’язах і горлі, також може виникнути нудота та блювота. В місці укусу у 50-80% хворих людей появляються неприємні відчуття (свербіж, підвищена чутливість, печіння, тягнучі болі). Рубець іноді може червоніти та підпухати. Хворий відчуває безпричинний страх та почуття туги, жахливі сновидіння мучать, порушується сон, він відмовляється від їжі, стає пригнічений, замкнутий.

Через 1-3 дня появляється у хворого неспокій, тривога та водобоязнь. У хворого появляються хворобливі спазми м’язів глотки та гортані лише при при спробі випити воду, пізніше при звуку води, яка проливається, а пізніше і при вигляді самої води. Хворий починає шумно дихати. Судоми розвинутися можуть також від яскравого світла, шуму, від дотику до шкіри, а також від направленого в обличчя струменя повітря. Людина хвора на сказ стає агресивною та буйною. У неї порушується свідомість та розвивається параліч. Від паралічу дихальних м’язів настає смерть. Не більше одного тижня триває хвороба.

Якщо людину укусила тварина, необхідно відразу звернутися у медпункт. Хворим, які звертаються у лікарняні чи амбулаторно-поліклінічні установи негайно надають першу медичну допомогу. Місця контакту зі слиною, рани, подряпини, садна, потрібно промити водою з милом води з милом, краї рани потрібно обробити спиртом або йодною настойкою, а також потрібно стерильну пов’язку накласти.

Лікування

Після обробки рани потрібно звернутися у травматологічний кабінет, а якщо його немає, то потрібно звернутися у хірургічний кабінет, щоб провести курс щеплень проти даного захворювання. Курс щеплень потрібно розпочати чим раніше, для того щоб успіх лікування було позитивне. В організмі хворого після введення вакцини антитіла появляються через 12-14 днів.

У приміщенні, де перебувала людина хвора на сказ проводиться ретельна дезінфекція. Якщо слина хворої людини потрапила на шкіру чи слизові оболонки здоровим людям, то їм необхідно пройти також курс щеплень проти даної хвороби.