Хвороба Шегрена
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хвороба Шегрена

Серед колагенозів хвороба Шегрена займає провідне місце. Найчастіше розвивається та зустрічається захворювання у жіночої статті у віці від 20 до 60 років, у дитячому віці та у чоловіків захворювання рідше зустрічається. До сьогоднішнього дня причини хвороби Шегрена є невідомими. До вірогідних факторів відносять аутоімунну відповідь на інфекцію вірусну (ротавірусну імовірну) та спадковість.

У третини пацієнтів при генералізованій формі захворювання розвивається ураження легень, судин, нирок м'язів та інших органів. 
Хвороба протікає часто разом  з іншими захворюваннями, такими як системний червоний вовчак, тиреоїдит Хасімото, ревматоїдний артрит.

Класифікація

Перебіг даного захворювання може протікати гостро та хронічно. З урахуванням ускладнень та клінічних симптомів виділяють такі стадії хвороби Шегрена: початкову, виражену та пізню.

З різним ступенем імунологічної та запальної активності протікає патологічний процес при хворобі. 

Симптоми 

Знижена секреція слізної рідини призводить до появи очних симптомів. Відчувається при цьому "пісок" та "драпання" в очах, а також печіння. А симптоми суб'єктивні проявляються зниженням гостроти зору,  звуженням щілин очних, скупченням в'язкого секрету в куточках очей, почервонінням та сверблячкою очей.

В розмірах збільшуються слинні залози. При збільшенні парних привушних залоз змінюється овал обличчя у пацієнтів, і даний симптом носить назву "мордочки хом'яка". Також до хвороби Шегрена відносять множинний карієс зубів, заїди, стоматит, сухість слизової рота та губ.

Сухість слизових  у ранній стадії відмічається лише під час хвилювання та фізичного навантаження, а у вираженому періоді захворювання постійно відзначається сухість слизових, тому пацієн часто запиває їжу і зволожує рот. При огляді слизових спостерігається яскраво-рожеве забарвлення, сухість язика, легке травмування слизових при контакті, а також вільна слина у малій кількості в'язкого або пінистого характеру. До даних симптомів приєднується вторинна бактеріальна, грибкова або вірусна інфекція, яка призводить у свою чергу до розвитку стоматиту. Пізня стадія захворювання характеризується відсутністю в ротовій порожнині вільної слюни, складчастою мовою, зроговінням певних ділянок слизової рота, тріщин губ, до розладів мови та ковтання. Саме сухість різка ротової порожнини призводить до даних розладів.

Також може відмічатися гепато-і спленомегалія, міозити, лихоманка, геморагічний висип на тулубі та кінцівках, невропатія лицьового та трійчастого нерва, порушення чутливості кистей та стоп, суглобовий синдром по типу поліартриту або поліартралгій.

Діагностика 

Для встановлення діагнозу проводиться біохімічне дослідження крові, загальний аналіз крові, імунологічні методи діагностики. Проводиться тест Шірмера.

Також ЕХО-КГ, гастроскопія, рентгенографія легенів, МРТ та УЗД слинних / слізних залоз, контрасна рентгенографія, біопсія слинних залоз.