МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Остеіт

Остеіт - це повільно прогресуюче захворювання, яке характеризується зменшенням міцності кісткової тканини, а також підвищенням швидкості кісткового обміну. Як правило, захворювання має інфекційну етіологію. Коли процес зачіпає кістковий мозок, говорять про остеомієліт.

При остеіті відбувається утворення збільшеної васкуляризованої кістки, схильної до переломів і деформацій. Ураження хребта і черепа ведуть до розвитку неврологічної симптоматики.

Причини остеіту

Медицина до кінця ще не вивчила причини остеіту. Але найбільш поширена з них пов'язана з вірусною природою захворювання. Захворювання може не проявлятися довгі роки, при цьому людина буде носієм вірусу.

Але в якийсь момент, в результаті невідомих провокуючих чинників, можуть з'явитися симптоми. Найбільш значуща вірусна інфекція - кір.

Має місце і спадкова схильність до остеіту. В якійсь мірі остеіт носить сімейний характер.

Симптоми остеіту

- Біль в кістках

- Деформація кісток черепа, вдавлення кісток основи черепа, збільшення розмірів голови, викривлення кінцівок

- Поразка хребта

- Нейросенсорна туговухість, іноді виникає компресорне ураження VII пари черепних нервів

- Кіфоз

- Компресія спинномозкових корінців

- Атеросклероз

- Хронічна серцева недостатність

- Кальцифікація клапанів

- Сечокислий діатез

- Камені в нирках

- Ендокринні порушення

При гострому остеіті спостерігаються нудота, сильний біль, слабкість, лихоманка, жар і набряк в місці ураження, знерухомлення.

У багатьох випадках хронічний остеит носить безсимптомний характер.

Діагностика остеіту

- Рентгенографія кісток

- Неврологічне дослідження

- Аудіограма при поразці черепа

- У деяких випадках проводиться біопсія кістки

- Дослідження полів зору

Лікування остеіту

Загальна терапія остеіту полягає в забезпеченні хворому повного спокою, іммобілізації (фіксація) місця запалення. При зниженні слуху - призначення слухових апаратів.

При безсимптомному лікуванні остеіту і локальних ураженнях лікарські препарати не призначаються. Для зниження больових відчуттів можуть бути призначені НПЗЗ.

Для пригнічення резорбції кісток застосовуються такі препарати:

- Кальцитонин 50-100 МО щоденно або через день п/к або  в/м протягом трьох місяців. Як додаткова терапія призначається по 200 МО 4 рази на добу інтраназально протягом 1,5-3 років.

- Біфосфонати: етідронова кислота по 5-7 мг/кг на добу протягом місяця, 1-2 місяці перерва; алендронова кислота по 10 мг на добу протягом 6 місяців (протипоказані при захворюваннях стравоходу). Паралельно призначаються препарати кальцію по по 1,0-1,5 г на добу і холекальциферол 400 МО на добу.

При переломах кісток може знадобитися хірургічне втручання. При необхідності призначається протезування суглоба, ендопротезування, остеотомія для корекції деформації кісток, викликане здавленням спинного мозку або нервів.

23.03.2017 р.