МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Оніхомікоз

Оніхомікоз - хвороба нігтів, при якій вони уражаються грибковою інфекцією.

Оніхомікозу характерний тривалий вплив інфекції, що призводить до її поширення на велику поверхню. З цієї причини необхідно повне знищення грибкових спор.

Причини оніхомікоза

Оніхомікоз може бути викликаний однією з трьох груп грибків: дерматофіти, дріжджові або цвілеві грибки.

80% всіх поразок випадає на долю дерматофитов, в той час як на дріжджові грибки - 8% і на цвілеві - 12%.

Серед дерматофітів найбільш поширені T. Rubrum, що викликають грибкові інфекції стоп, кистей - ділянок шкірного покриву.

Плісняву раніше не зараховували до збудників оніхомікозу, але останні дослідження спростували цю точку зору.

Зараження відбувається побутовим шляхом: через предмети, якими людина користується щодня (килими, мочалки, пилочки для нігтів, предмети одягу і взуття). Також оніхомікоз може почати розвиватися після відвідування басейну, сауни, спортзалу. Ніяких вікових обмежень для зараження не існує: захворіти можуть як маленькі діти, так і літні люди.

Причиною оніхомікоза також може стати травма нігтів або переломи кісток кисті або стопи, варикозне розширення вен або серцева недостатність - ті хвороби, при яких кровопостачання кінцівок недостатнє. Найбільш схильні до зараження люди з ослабленим імунітетом або хронічними захворюваннями (наприклад, які страждають на діабет).

Який механізм поширення оніхомікозу?

Людина відвідує громадські місця (баню, сауну, басейн і т.п.), лусочки з уражених місць відшаровуються і залишаються на підлозі, килимках, лавках. Ідеальні умови для розмноження і життєдіяльності грибка - вогкість, підвищена вологість, тепло. Здорові люди, але з ослабленим імунітетом, стикаються з даними поверхнями, і грибкова інфекція починає розвиватися на новому місці.

Часто оніхомікоз поширюється в межах однієї сім'ї при недостатньому дотриманні гігієни - користування одним рушником, загальною мочалкою, пилками для нігтів або домашніми капцями.

Симптоми оніхомікоза

Виявляється оніхомікоз по-різному, в залежності від того, який збудник став причиною розвитку хвороби.

80% всіх грибкових інфекцій припадає на стопи ніг, але буває, що оніхомікоз розвивається одночасно на ногах і руках.

Оніхомікоз характеризують такі форми змін:

- норматрофічна (тьмяні нігті, жовтуватий або сіруватий відтінок у краю нігтьової пластини, її деформація до клювовидної форми,

- гіпертрофічна (потовщення нігтьової пластини і її деформація, сіруватий відтінок),

- атрофічна (значні руйнування нігтьової пластини, її деформація, відкритий простір нігтьового ложа, тьмяні нігті жовтого або сірого кольору.

У багатьох випадках оніхомікоз проявляється відразу в трьох формах. Грибок, що проник в нігтьову тканину, починає розмножуватися, забираючи у нігтя поживні речовини, що і викликає зміну структури, форми і кольору нігтьової пластини.

Діагностика оніхомікозу

Діагностувати хворобу можливо в лабораторних умовах на підставі зовнішніх ознак. Основою діагностики є дослідження під мікроскопом шматочка нігтьової пластини, обробленого лужним розчином - мікроскопічна діагностика. Наявність ниток міцелію з поперечними септами або клітин, що брунькуються, свідчить про оніхомікозі.

Лікування оніхомікозу

Лікування залежить від збудника, який став причиною захворювання. Тому важливо визначити, який саме грибок необхідно знищити, а потім застосувати таблетки, капсули, мазі, лаки або пластирі.

Застосовується і хірургічне видалення, при якому доводиться видалити нігтьову пластину. Цей метод дозволяє позбутися від грибка в один прийом, але потрібен тривалий час для відновлення нігтя.

Чим більше запущений грибок нігтя, тим складніше його позбутися. Тому так важливо своєчасне звернення до лікаря, при перших ознаках оніхомікоза.

Існує безліч народних засобів для лікування оніхомікозу, наприклад, мазь, приготовлена з сирого яйця, ложки рослинної олії і чайної ложки диметилфталату. Даний засіб слід втирати в ніготь на ніч протягом тижня. Але не можна обмежувати лише народними методами лікування грибка нігтів. Сучасна медицина розробила препарати, здатні знищувати грибки повністю, покращуючи стан нігтя.

Профілактика оніхомікозу

При оніхомікозі виділяють первинну і вторинну профілактику. Первинна профілактика передбачає не допустити розвиток хвороби у ще не хворих людей, а вторинна спрямована на запобігання рецидиву захворювання.

Профілактика може бути індивідуальною та груповою. До останньої відноситься профілактика серед групи осіб, наприклад, у військовослужбовців або спортсменів. Головне правило профілактики оніхомікозу - дотримання особистої гігієни. Прості запобіжні заходи в громадських місцях можуть запобігти розвитку грибкових інфекцій - індивідуальне взуття при відвідуванні басейну, сауни, використання особистих предметів гігієни - рушники, мочалки, мила, одягу і взуття.

У домашніх умовах можна використовувати слабкий розчин оцтової кислоти, яким протерти взуття зсередини, помістити його в целофановий пакет і залишити в такому стані на добу. Ножички, пилочки для манікюру обробляти спиртом.