МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гепатит

Гепатит - інфекційне захворювання, яке викликає чимало запитань: як передається, які форми існують, як лікується? Розберемося докладніше.

Гепатит - захворювання печінки, викликане поразкою її вірусами або іншими речовинами і чинниками. Гепатит може бути гострим або хронічним. Гостра форма виникає при отруєнні будь-якими речовинами або при вірусному зараженні. Отруєння печінки можна отримати в результаті вживання алкоголю, ліків або хімічних речовин. Хронічна форма розвивається на фоні не лікування гепатиту або при регулярному тривалому надходженні в організм токсинів. У занедбаному стані без адекватного лікування виникає заміна клітин печінки сполучною тканиною, що призводить до цирозу печінки.

Гепатит зазвичай проявляється симптомами, характерними для грипу: головний біль, підвищення температури тіла до 38,8 С, втома, втрата апетиту, нудота і блювота. Якщо стан погіршується, може з'явитися жовтяниця (шкіра і білки очей набувають жовтуватий відтінок), сеча коричневого кольору, кал безбарвний, виникає біль і здавленість під ребрами з правого боку. Але бувають випадки, коли хвороба протікає безсимптомно.

Групи гепатиту

Гепатит А

Даний вірус поширюється в основному через немиті руки. Після зараження вірусом симптоми починають проявлятися лише через 2-6 тижнів. Весь цей період людина може бути джерелом зараження для оточуючих. Більшість симптомів зазвичай зникають через кілька днів або тижнів, але відчуття слабкості і втоми може затягнутися на місяці в міру того, як відновлюється печінка.

Гепатит А, як правило, не вражає печінку на все життя. У той же час ускладнення бувають вкрай важкими і навіть летальними.

Гепатит В

Це більш серйозна форма вірусного гепатиту. У 10% хворих розвивається хронічна форма захворювання, тривалий запальний процес в печінці, який в деяких випадках є причиною поширеного ураження печінки і навіть цирозу. Запобігти гепатиту В можна шляхом вакцинації. Основні шляхи зараження - кров та інші рідини організму (статевий контакт, заражена голка при введенні в/в препаратів, голки, які використовуються для татуювань, акупунтури, пірсингу і т.п.) Раніше бували випадки зараження гепатитом В при переливанні донорської крові. Але з 1972 року лабораторна перевірка виключила таку ймовірність.

Симптоми гепатиту В практично ідентичні іншим формам гепатиту, але проявляються пізніше, тривають довше і можуть важче переноситься. Симптоми можуть протікати до 2-3 місяців, в цей період вірус найбільш небезпечний для оточуючих. Вакцинація в момент зараження може запобігти хворобі, а після зараження може зупинити розвиток хвороби.

Гепатит С

Зазвичай поширюється через кров (голка, переливання, статевий контакт і т.д.). Симптоми проявляються від 1 до 10 тижнів після зараження, але можуть бути практично не виражені, тобто жовтяниці може не бути. Головна небезпека гепатиту С - він може призвести до важкого хронічного гепатиту і цирозу печінки. Гепатит С не передається повітряно-крапельним шляхом, при рукостисканні, обіймах, користуванні загальним посудом і т.п.

Як лікувати гепатит?

Про зараження організму будь-якою формою гепатиту розповість аналіз крові. Якоїсь специфічної програми лікування гепатиту не існує. Важливі умови одужання - відпочинок, гарне і правильне харчування. Гепатит порушує здатність печінки брати участь в процесі травлення. Тому важливо вживати легко перетравлювану і засвоювану їжу для отримання достатньої кількості калорій. Якщо правильно харчуватися, відпочивати і виконувати всі рекомендації лікаря, то великі шанси уникнути перетікання хвороби в хронічну форму.

Навіть після одужання необхідно регулярно спостерігатися у лікаря. Аналіз крові на протязі декількох місяців дозволить простежити хід процесу одужання печінки і можливу наявність запалення.

Важлива умова - під час процесу лікування і одужання необхідно виключити вживання алкоголю і будь-яких ліків, крім призначених лікарем (деякі препарати можуть надавати руйнівну дію на печінку - протизаплідні таблетки, деякі антибіотики, антидепресанти і транквілізатори).

Профілактика гепатиту

Головна умова профілактики гепатиту А - дотримання правил гігієни. Необхідно обов'язково мити руки після туалету, перед прийомом їжі, перед приготуванням їжі. Пийте кип'ячену воду і мийте ретельно фрукти і овочі.

Що стосується гепатиту В і С, то:

• практикуйте безпечний секс,

• не вживайте наркотики,

• не діліться жувальною гумкою,

• не контактуйте з відкритими ранами, порізами, опіками і кров'ю зараженої людини,

• користуйтеся тільки своєю бритвою, зубною щіткою, манікюрними ножицями,

• пройдіть вакцинацію від гепатиту В, якщо ви перебуваєте в зоні ризику.

Увага! Якщо аналіз крові на гепатит виявився позитивним, починайте лікування негайно! Так ви уникнете можливих ускладнень і не станете джерелом зараження для оточуючих.