Свинка (паротит епідемічний)
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Свинка (паротит епідемічний)

Цю хворобу називають ще завушницею – це запалення привушної залози (паротит епідемічний). На неї хворіють діти в основному від двох до шістнадцяти років. Немовлят, дітей віком до року зазвичай ця недуга не вражає. Збудник хвороби – вірус. Упродовж 11-23 днів вірус може перебувати в організмі дитини, не викликаючи проявів захворювання. У разі хвороби запухають привушні слинні залози: вони запалені, болять.

Хвороба починається із того, що у неї підвищується температура, її лихоманить, болить голова, знижується апетит. Інколи бувають носові кровотечі, навіть блювота, судоми. Вже через день-два виникає біль під час вживання, коли дитина відкриває рота, біль відчувається біля вуха. Шкіра під пухлиною бліда, блищить. Часто пухлина поширюється під очі, на шию, яка збільшується в об’ємі, стає товстою. Може навіть слабнути слух. Ковтати важко, слини замало, неприємний запах з рота.

Коли пухлина є біля обох вух, то дитина не може повернути голову. Подекуди не може навіть розкрити рота, говорить невиразно. Але це не повинно лякати батьків. Адже хвороба мине – і всі ці ознаки зникнуть самі собою.

У перші дні захворювання температура піднімається до до 39-40 С. триває недуга від кількох днів до двох тижнів, а потім усі ознаки її зникають, хоча інколи бувають ускладнення.

У хлопчиків підліткового віку (а також у юнаків, якщо не обминула їх така хвороба) можуть запалитися яєчка – один або два. У дівчаток в період статевого розвитку (і у молодих жінок, якщо хвороба вразила їх) – запалення яйників і молочних залоз.

У деяких випадках може статися запалення мозкових оболонок і головного мозку. Інколи свинка може спричинити захворювання нирок, вплинути на гостроту слуху та зору.

Окрім привушних залоз можуть уражатися хворобою і підщелепні та під’язикові слинні залози. Збільшеними вони бувають переважно 3-5 днів, потім зменшуються. І вже до дев’ятого дня хвороби їх розміри приходять до норми.

Настій липового цвіту

  • 1,5 чайні ложки подрібнених квіток залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин. Пити: дітям до 5 років – 1-2 столові ложки, старшим – чверть або третину склянки (залежно від віку) тричі на день.

Настій ромашки

  • Дві столові ложки подрібненої сировини залити двома склянками окропу, настояти 40 хвилин. Пити маленьким дітям по 1-2 чайні ложки (залежно від віку), після шести років – по 1-2 столові ложки (залежно від віку). Цим настоєм полоскати горло.
04.07.2015