МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гнатостомоз

Гнатостомоз - зоонозно природнє-антропургічні біогельмінтози з групи нематодозів з фекально-оральним механізмом передачі збудника. Характеризується поліморфним і клінічними проявами.
 
Відомо близько 1000 випадків гнатостомозі у людини.Захворювання виявлені в основному в Таїланді, а також в Індії, Індонезії, М'янмі, Малайзії, на Філіппінах, в Японії, Китаї, Бангладеш, Ізраїлі. Хвороба характеризується природного осередкових. Хворіють жителі ендемічних прибережних територій незалежно відприналежності до якої-небудь із груп населення. 
Що провокує гнатостомозі: 

Збудник - малого або середнього розміру нематода Gnathostoma spinigerum, паразит травного тракту хребетних. Після розвитку в воді при температурі 27 - 31 ° С через кілька днів виходять личинки, які заковтуються прісноводними рачками-циклопами, циклопи заковтуються резервуарними господарями (риби, жаби, птахи), в яких личинки утворюють цисти. 

Личинки Gnathostoma spinigerum викликають у людини еозинофільний менінгіт, мігруючі набряки шкіри, ураження очей і ураження внутрішніх органів. 

Патогенез  

Людина зазвичай заражається, вживаючи незнезаражених воду, м'ясо риб, жаб, птахів. Можливо ізараження через шкіру. 

Природна сприйнятливість людей не встановлена. Тривалість інкубаційного періоду не встановлена. 

При зараженні людини через стінку шлунка личинки паразита мігрують в печінку, а потім заносяться в підшкірну клітковину та інші органи і тканини. Тому клінічні прояви різноманітні і залежать від локалізації паразита. Найбільш часті прояви інвазії - повзуча висипка, підшкірні вузли, мігруючі набряки і абсцеси. З глибинних порушень найбільш характерні шлунково-кишкові та мозкові. 

Симптоми


Клінічні прояви зазвичай пов'язані з міграцією однієї-єдиної личинки в шкіру, у внутрішні органи, в ЦНС або очне яблуко. Під час міграції можуть спостерігатися місцеві запальні реакції, біль, кашель, гематурія, що супроводжуються лихоманкою і еозинофілією. При ураженні шкіри з'являються болючі і сверблячі мігруючі набряки; особливо часто страждають дистальні відділи кінцівок і повіки. Прояви зазвичай зникають через тиждень, однак нерідко рецидивируют протягом багатьох років. 

Поразка очного яблука становить небезпеку для зору. Поразка ЦНС проявляється еозинофільних менінгітом з енцефаломієлітом. Це важке ускладнення обумовлено міграцією личинок по нервових стовбурах і всередині ЦНС. Характерні напади болісної корешковой болю, парестезії тулуба і кінцівок, слідом за якими може послідувати параплегія. Поразка головного мозку з вогнищевими крововиливами і некрозами нерідко закінчується смертю. 

Діагностика

 
Виявлення мігруючих набряків на тлі вираженої еозинофілії в поєднанні з відповідним епідеміологічним анамнезом зазвичай дає можливість поставити діагноз гнатостомозі. Проте поразка очей і ЦНС може розвиватися без попередніх шкірних проявів. В останньому випадку при дослідженні СМР виявляють еозинофільний цитоз, кров або ксантохромія. Однак личинок гельмінта в ній практично ніколи не буває. 

Лікування 


Кращий спосіб діагностики і лікування одночасно - хірургічне видалення паразита з підшкірних тканин і очей; на жаль, воно рідко здійсненно. При ураженні ЦНС рекомендують симптоматичне лікування, зазвичай включає глюкокортикоїди. 

Профілактика 


У несприятливих районах дозволено вживання тільки кип'яченої води і обов'язкова термічна обробка вживаються в їжу тканин резервуарами господарів паразита. Заходи імунопрофілактики не розроблені.

30.09.2015