МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Бабезіоз

Бабезіоз (піроплазмоз) – це захворювання, яке переноситься кліщами, викликається інвазією роду бабезія (Babesia). Хвороба характеризується анемією із жовтяницею тяжкою лихоманкою та важким прогресуючим перебігом. Найчастішими ускладненнями бабезіоза є пневмонія, поліорганна недостатність або нирково-печінкова недостатність.  

Симптоми

Від трьох до двадцяти днів проходить зазвичай від моменту контакту з кліщем до перших проявів захворювання. Гострий початок є характерним для даної хвороби – різко та несподівано піднімається температура тіла, яка досягає високих цифр. Лихоманку супроводжують: больовий синдром, який є характерним для гастриту (тягнучі або ріжучі болі у верхній частині живота), нудота з блювотою хворобливою, втрата в просторі орієнтації, апатія, слабкість, болісні головні болі. На початку захворювання температура тіла у людина не тримається на одному постійному та високому рівні, вона «скаче». Через 7-10 днів тримається лихоманка на постійному рівні 39-40,5 градусів. Потрібно негайно проводити відповідне лікування, тому що бабезіоз переходить у термінальну .

Також під час хвороби відмічається збільшення та хворобливість печінки, блідість шкірних покривів з жовтяницею. Проявляється через тиждень після початку бабезіоза кров у сечі гемоглобінурія) або часткова чи повна відсутність сечовипускання. В термінальній стадії хвороби діагностуються виключно симптоми печінкової та ниркової недостатності. Якщо не проводити ніяких заходів, то розвиваються неспецифічна пневмонія або сепсис (зараження крові) і хворий може загинути

Причини

Захворювання викликається паразитом бабезій, який при укусі кліща потрапляє в кровоносну систему людини і поселяється в еритроцитах. В результаті потрапляння кліща в організм людини відбувається масове руйнування червоних кров'яних тілець. Відповідно з моменту руйнування у крові еритроцитів починає проявлятися хвороба. На присутність паразитів у організмі  розвивається. Поліорганна недостатність, жовтяниця та анемія розвивається через руйнування кров'яних клітин.

Діагностика

Складною є диференціальна діагностика бабезіоза. Лікар збирає анамнез хворого, встановлює чи не був хворий у ендемічних районах, чи не було контакту з кліщами. На підставі позитивної реакції іммунофлюорецсенції та виявленні в мазку крові паразитів ставиться діагноз.

Лікування

Бабезиоз лікується у стаціонарних умовах. Хворому призначаються відповідні препарати. Якщо протікання хвороби відбувається у особливій важкій формі, то проводиться переливання крові.  

 24.06.2015