МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Скарлатина

Паротит, вітрянка, краснуха, кір, скарлатина зазвичай вважають «дитячими хворобами» - це відбувається не тому, що доросла людина не може захворіти даними хворобами, а тому, що цими захворюваннями найчастіше діти хворіють, заражаючись у школі чи в дитячому садочку, де саме найбільше бувають спалахи. Скарлатина являється однією з найгостріших захворювань.

Скарлатина - це гостре інфекційне захворювання. Гемолітичний стрептокок є збудником хвороби. Зазвичай спосіб зараження -це повітряно-краплинний шлях, а також побутовий, через предмети побут, саме рідше зараження спостерігається через третю особу. З 1-го дня хвороби по 22-й день хворі є заразними, але найбільш заразні - в перші дні. Осінню та взимку спостерігається пік захворювання скарлатиною.

Симптоми

За певними ознаками легко визначається скарлатина - це поєднання ангіни та висипки у дитини. Захворювання починається гостро: появляється головний біль, озноб, дитина стає сонливою та млявою. Піднімається температура тіла до високих цифр - 38-40 ° С, також може бути блювота та нудота.  Інкубаційний період захворювання триває від декількох днів і аж до тижня.

Через декілька годин або через пару днів починає червоніти у дитини шкіра і на ній появляється яскраво-рожевого кольору висипка. Найбільше вона виражена в шкірних складках, з боків тулуба та на обличчі, проте носогубний трикутник залишається блідий. Висипка на тілі тримається біля 3-7 днів, а потім починає зникати. Після того як висипка зникне, по тілу починається лущення шкіри. долоні та підошви лущаться саме сильніше.

Також притамана даному захворюваняню ангіна. Дитина починає скаржитися на біль у горлі. Якщо оглянути ротову порожнину, то видно, що слизова зіву набуває яскраво червоного забарвлення з крововиливами крапковими (називають дане явище - "палаючий зів»), а слизова твердого піднебіння залишається при цьому блідою. Лімфатичні вузли болючі при дотику та збільшені. Язик у свою чергу також має свої особливості: на самому початку хвороби він вкривається густим нальотом, сухий. Після поступового сходження нальоту язик забарвлюється у малиновий колір з яскраво вираженими сосочками ( носить назву - "малиновий язик"). 

Форми

Розрізняють легку, середню, та важку форми скарлатини у дітей. Проте в останні роки хвороба має стерті симптоми .

Ускладнення

Ускладнення скарлатини у дітей є небезпечними: якщо стрептококова інфекція потрапляє в кров дитини, то вона у свою чергу може викликати ураження внутрішніх органів (запалення нирок) та тканин, серцево-судинної системи. Тому таким важливим є своєчасне та правильне лікування захворювання. 

Лікування

Дитина хвора на скарлатину зазвичай лікується вдома, госпіталізація у стаціонар відбувається тоді коли є ускладнення, а спостерігається важка форма. Скарлатина дуже заразна хвороба, тому ізоляція є важливою.

До того часу поки у дитини спостерігається температура (гострий період), вона повинна дотримуватися постільного режиму. Взагалі лікар рекомендує в період висипань дотримуватися постільного ежиму та ще 3-5 після того, як висипка зходить.

Дитині призначаються відповідні антибіотики, які призначає лише лікар. В залежності від важкості захворювання  залежить тривалість вживання антибіотиків. Проводиться симптоматичне лікування.

Хворій дитині призначається щадна дієта. Їжа лише подається тепла (не холодна і не гаряча), страви перетерті, проварені, рідкі або напіврідкі. Призначається тепле рясне пиття, для того щоб вивести токсини з організму. До нормального харчування дитина повертається лише після того як  пройде гострий період.

При правильному та своєчасному лікуванні захворювання результат завжди є сприятливим. Головне - вчасно звернутися до лікаря, щоб уникнути відповідних ускладнень.