Алергія. Вчасно виявити та подолати!
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Алергія. Вчасно виявити та подолати!

Цвітіння дерев, тополиний пух, опале золоте листя... Хтось насолоджується їх красою. А для когось це справжні вороги, адже за ними стоїть небезпечний та підступний ворог - алергія! Однак, вважати алергію сезонним захворюванням - помилка, бо вона здатна знаходити наші слабкі місця незалежно від погоди та пори року, ховаючись часом у найнесподіваніших місцях; вона вміє безжально бити по нас, перетворюючи життя на справжнє пекло. Тож аби не потрапити у пастку алергії, дослухаємося до порад фахівця, лікаря-алерголога Центру сімейної медицини, Юлії Тартачник.

- Пані Юліє, алергія та алергічні прояви сьогодні стають все більше звичним явищем у нашому житті. Часто ми сподіваємося, що все само якось минеться, тож не звертаємося до лікаря та намагаємося подолати недугу самостійно...

 - Так,  у всьому світі відмічено значний ріст алергічних захворювань. І без сумніву, основними чинниками цього є стрімкий ритм нашого життя та сучасна екологія. Паління, поширене безконтрольне використання миючих засобів в побуті та на підприємствах, використання недоброякісних продуктів харчування, збагачених різноманітними стабілізаторами та емульгаторами, неконтрольований самостійний прийом медикаментів без консультації лікаря викликають сенсибілізацію організму до багатьох груп алергенів і в подальшому призводять до неадекватної відповіді організму на прості речовини. До того ж, слід зауважити, що алергія вміє підступно ховатися за маскою різних соматичних захворювань, як то простуда, котра повторюється занадто часто, хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів, хронічний кашель невизначеної причини, реакція на медикаменти, косметичні та харчові продукти... Ну, а якщо у вас визначені алергічні захворювання, такі як бронхіальна астма, алергічний риніт, кон'юктивіт, пилкова алергія, атопічний та алергічний дерматит, звернутися до фахівця для уточнення діагнозу та корекції лікування просто необхідно! Адже постійне диспансерне спостереження у даному випадку - єдиний спосіб правильно лікувати недугу або подолати її.

 - Розкажіть, будь ласка, як саме відбувається лікування пацієнтів з алергічними проявами у Центрі сімейної медицини?

 - В кожному окремому випадку лікування підбирається індивідуально, враховуючи конкретну людину, особливості її імунної системи. Повне виключення або обмеження контакту пацієнта з причинним алергеном є важливою ланкою під час лікування захворювання.

Найбільш дієвим методом лікування та профілактики респіраторних алергозів є метод алерговакцинації або алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). В основі метода - введення в організм причинного алергена, починаючи з крихітних доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим підвищенням доз та подовженням інтервалу між введеннями. Під час проведення такого виду лікування вдається вплинути на всі ланки розвитку алергійного запалення, і відповідно, на клінічні прояви алергії. В результаті даного виду лікування досягається тривала ремісія в розвитку захворювання, попереджується розвиток важких форм алергії. Існує кілька методик і способів проведення АСІТ, тож розповім про них. Класичним методом є підшкірна імунотерапія. Під шкіру верхньої треті плеча вводять потрібні дози алергену. Для цього методу необхідна ваша присутність в центрі, спостереження медперсоналу протягом півгодини після процедури, можливість виникнення місцевих та системних реакцій. Перспективним методом можна вважати сублігвальну імунотерапію. Проводиться вона за допомогою алергенів у вигляді драже, які потрібно розсмоктувати у ротовій порожнині. Даний метод знаходить все більше прихильників, оскільки не є таким інвазивним, економить ваш час (можна проводити вдома під контролем алерголога), майже немає протипоказів.

Особливо ефективний є даний метод лікування на ранніх стадіях алергічних захворювань. Тобто, чим швидше пацієнт звернеться до лікаря-алерголога, тим більше у нього шансів не просто приспати, а справді подолати недугу!