Викривлення носової перегородки
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Викривлення носової перегородки

Викривлення носової перегородки - поширена патологія, яка зустрічається в будь-якому віці і характеризується цілим комплексом симптомів.

Носова перегородка - стінка, що складається з хряща в передній частині і тонкої кістки в задній частині, яка ділить носову порожнину на дві половини. При деформації носової перегородки виникає стан, який називається викривлення носової перегородки. При цьому відзначається відходження перегородки від середньої лінії, що веде до утруднення носового дихання, а також до хропіння.

Викривлення носової перегородки може бути вродженим і в результаті травм. Також воно може бути результатом вікових змін. Треба відзначити, що перегородка носа буває злегка деформована в більшості випадків (80%). Однак патологічним вважається стан при порушенні функції носового дихання.

Залежно від причини викривлення перегородки розрізняють кілька типів даного захворювання:

1. Фізіологічне викривлення найчастіше діагностується в підлітковому віці, розвивається в результаті невідповідності темпів зростання хрящової і кісткової частин перегородки носа.

2. Компенсаторное викривлення перегородки носа розвивається при тривалому тиску на хрящову частину сторонніх тіл, поліпів у порожнині носа.

3. Викривлення перегородки носа в результаті травми зустрічається в 3 рази частіше у чоловіків, так як особи чоловічої статі набагато частіше піддаються травмам.

Симптоми викривлення носової перегородки

Ступінь вираженості симптомів деформації носової перегородки залежить від того, наскільки сильно викривлена перегородка.

Симптоми виражаються в наступному:

- Ускладнення носового дихання, аж до його відсутності. При односторонньому викривленні порушення повітропроведення спостерігається лише з одного боку носа. При цьому у багатьох пацієнтів з вираженою деформацією носової перегородки  цей симптом може бути відсутнім повністю.

- Порушення носового дихання викликає хропіння уві сні.

- Сухість в носовій порожнині.

- Часті запалення придаткових пазух носа - гайморит, фронтит та інші синусити, що виникають в результаті порушення відтоку виділень з пазух по носових ходах. Скупчення секрету в порожнині придаткових пазух створює сприятливі умови для розмноження інфекції.

- При запущеному стані хвороби можуть виникати поліпи в порожнині носа, які ще більше ускладнюють дихання.

- Часті головні болі.

- Зміна форми носа, частіше при травмах.

Лікування викривлення носової перегородки

Так як захворювання характеризується зміною кістково-хрящових структур, то усунення викривлення перегородки носа виконується хірургічним шляхом. Консервативна терапія, спрямована на полегшення симптомів захворювання, як правило, малоефективна.

Хірургічне лікування

В ході ендоскопічної операції виправляється дефект перегородки носа - септопластика. Операційний доступ виконується через носову порожнину, ніяких розрізів на обличчі не робиться. Тривалість операції, що проводиться під загальною або місцевою анестезією, зазвичай не перевищує однієї години. Через 5-7 днів після септопластики у пацієнта зазвичай повністю відновлюється носове дихання, зникають інші ознаки захворювання.

Якщо діагностовано вроджена деформація носової перегородки, септопластика проводиться по досягненню дитиною віку 14 років. Винятком можуть стати випадки, коли у дитини сильно виражені симптоми захворювання, але не молодше 6 років.

Лікування лазером

Даний метод лікування викривлення носової перегородки досить новий в оториноларингології і має ряд обмежень. Лікування проводиться на основі впливу лазерного променя. Тривалість процедури під місцевим знеболенням не перевищує 15 хвилин. Лікування практично не доставляє пацієнтові неприємних відчуттів. Лікування за допомогою лазера можливо лише в тих випадках, коли викривлена тільки хрящова частина і хрящ не було поламано.

Наслідки викривлення носової перегородки

Багато пацієнтів з викривленням перегородки носа ігнорують лікування, вважаючи, що захворювання не на багато погіршує якість їх життя. Але наслідки хвороби дуже різноманітні. Науково доведено, що при порушенні носового дихання мозок недоотримує 10-15% кисню, що позначається на працездатності дорослих і розумовому розвитку дітей. Також спостерігаються зміни кровотворної, серцево-судинної та статевої систем організму. Порушення імунної системи ведуть до слабкої переносимості хворими впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, особливо переохолодження, що значно підвищує ризик розвитку інфекційних захворювань дихальної системи.

11.03.2017 р.