МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Лабіринтит

Лабіринтит – це запалення внутрішнього вуха, яке може буте гостре або хронічне.

Причини

Лабіринтит являється ускладненням гострого або хронічного середнього отиту. Токсини, які приникають із барабаної порожнини у лабіринт викликають розвиток гострого лабіринтиту.

Розвиток хронічного лабіринтиту пов’язаний із руйнуванням кісткової капсули лабіринту.

Симптоми

Розрізняють гнійний та  гострий серозний, а також дифузний та обмежений лабіринтит.

Коли відбувається розпал гострого запалення середнього вуха або коли відбувається загострення хронічного процесу (нерідко без виділення гною) у дитини появляється запаморочення, яке при зміні положення голови посилюється ще більше, порушення ходи, блювота, нудота. При погляді у сторону хворого вуха відмічається нерідко спонтанний ністагм.

У дітей відмічається позитивна фістульна проба. Під час натискання на козелок, який знаходиться у зовнішньому слуховому проході утворюється тиск повітря, який є надлишковий. Повітря передається на перелімфу. В результаті чого виникає ністагм та інші ознаки роздратування лабіринту. Досить несподівано появляється такий симптом (при туалеті вуха за допомогою зонда).

Ускладнення

Серозний лабіринт у рідкісних випадках може ускладнюватися дифузним гнійним процесом з ураженням кохлеарних та вестибулярних рецепторів. У таких випадках всі симптоми більш виражені і супроводжуються повним випаданням функції на ураженій стороні.

Лікування

У відділення госпіталізують терміново дітей з обмеженим гнійним лабіринтитом. Призначається постільний строгий режим, седативні препарати, дегідратаційну та антибактеріальну терапію.  

Проводиться у терміновому порядку парацентез у випадку гострого гнійного неперфоративного отиту. Через декілька днів проходять симптоми захворювання, проте можуть бути такі випадки, коли помірне зниження слуху залишається.

Через три-чотири тижні зникають зазвичай вестибулярні симптоми. Пізніше визначаються показання для проведення радикальної загальнопорожнинної операції

Хірургічне лікування залежить від стану слухової функції, вираженості вестибулярних симптомів, частоти загострень, тривалості захворювання, характеру та поширеності процесу. Проводиться хірургічне втручання в період ремісії.