Екстрена контрацепція
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Екстрена контрацепція

Екстрена (посткоїтальна) контрацепція - спосіб перервати вагітність, коли відбувся незахищений статевий акт.

Екстрені протизаплідні засоби представляють собою таблетки з гормоном левоноргестрелом.

Основні факти

- Екстрена контрацепція попереджає вагітність при застосуванні її після незахищеного статевого акту, невдалого або неправильного застосування контрацептивів, в разі сексуального насильства.

- Існує два методи екстреної контрацепції: таблетки (ECPs) і мідьвмісні внутрішньоматкові контрацептиви (IUDs).

- Мідьвмісні внутрішньоматкові контрацептиви, що застосовуються протягом п'яти днів після незахищеного статевого акту, є найбільш ефективною формою існуючої екстреної контрацепції.

- Таблетки для екстреної контрацепції є однією дозою левоноргестрелу 1,5 мг, що приймається одноразово протягом п'яти днів (120 годин) після незахищеного статевого акту.

Екстрена контрацепція є ефективною лише в перші кілька днів після статевого акту до виходу яйцеклітини з яєчника і до запліднення яйцеклітини сперматозоїдом. Але таблетки для екстреної контрацепції не перервуть вже виниклу вагітність і не завдадуть шкоди ембріону, що вже розвивається.

Таблетки для екстреної контрацепції

ВООЗ рекомендує в якості таблетки для екстреної контрацепції використовувати левоноргестрел. В ідеалі цей метод, який містить лише прогестоген, слід застосовувати у вигляді разової дози (1,5 мг) протягом п'яти днів (120 годин) після незахищеного статевого акту. Можна також прийняти левоноргестрел в двох дозах по 0,75 мг кожна з інтервалом в 12 годин.

Таблетки левоноргестрела запобігають вагітності шляхом попередження або затримки овуляції. Також вони здатні попереджати запліднення яйцеклітини за допомогою впливу на церві кальний слиз або здатність сперми зливатися з яйцеклітиною.

Таблетки левоноргестрела неефективні для екстреної контрацепції після початку процесу імплантації, вони не викликають аборту.

Таблетки екстреної контрацепції є ефективними на 52-94%. Чим раніше після статевого акту застосовується даний метод, тим вище ефективність.

Таблетки з вмістом левоноргестрелем є дуже безпечними, не викликають аборту і не завдають шкоди майбутнійфертильності. Побічні дії зустрічаються вкрай рідко в незначних проявах.

Таблетки екстреної контрацепції не слід застосовувати жінкам з уже підтвердженою вагітністю. Але якщо жінка випадково прийме таблетки, то шкоди матері або плоду вони не принесуть.

Таблетки екстреної контрацепції непридатні для регулярного застосування в якості постійного контрацептивного методу.

Медичні протипоказання щодо таблеток левоноргестрела для екстреної контрацепції відсутні.

Мідьвмісні внутрішньоматкові контрацептиви

Даний метод екстреної контрацепції можна застосовувати протягом перших п'яти днів після незахищеного статевого акту. Він може бути ідеальним екстреним контрацептивом для жінки, яка розраховує на постійне застосування високоефективного контрацептивного методу.

Мідьвмісні внутрішньоматкові контрацептиви, в основному, попереджають запліднення за допомогою зміни хімічного складу середовища, що ушкоджує сперму і яйцеклітину до їх можливого злиття.

Ефективність методу - 99% у разі введення протягом п'яти днів після незахищеного статевого акту. Після його введення жінка може користуватися мідьвмісним внутрішньоматковим контрацептивом в якість постійного методу контрацепції.

Мідьвмісний внутрішньоматковий контрацептив є високо ефективним методом екстреної контрацепції.

Винятковою ситуацією, коли не можна застосовувати мідьвмісний внутрішньоматковий контрацептив, є вже існуюча вагітність.

5.08.17