Менструальний цикл у дівчаток-підлітків
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Менструальний цикл у дівчаток-підлітків

Місячні у підлітків - частина менструального циклу, який представляє серію гормональних і фізичних змін в організмі, що готують організм до вагітності. Якщо вагітність не наступає, організм повертається в початковий стан, починаючи новий місячний цикл.

Тривалість менструального циклу вимірюється від першого дня місячних до початку наступних. Середній менструальний цикл складає близько 28 днів. Але якщо цикл довший або коротший на тиждень, це теж вважається нормою. Менструальні кровотечі у підлітків зазвичай тривають від трьох до п'яти днів, але у деяких дівчат може тривати 2 або більше 7 днів. Середній обсяг втрати крові за одні місячні у підлітків становить 35-80 мл, в нормі прокладки повинно вистачати на 3-4 години.

Перші два роки з перших місячних (менархе) у підлітків менструальний цикл може бути нерегулярним і непередбачуваним, часто ановуляторний - вихід яйцеклітини може бути відсутнім. Нормальний менструальний цикл у дівчаток встановлюється протягом двох років, а регулярна овуляція з'являється ще пізніше. Але це не означає, що підлітки безплідні. Невідомо, в який цикл овуляція є, а в якій - ні.

Протягом менструального циклу відбуваються постійні зміни рівня гормонів, внутрішньої оболонки матки і яйцеклітини. У ньому можна виділити наступні основні моменти:

- менструація (місячні) - відторгнення внутрішньої оболонки матки (ендометрія), що супроводжується кровотечею;

- фолікулярна фаза - яєчники стимулюються для вироблення зрілої яйцеклітини, яка дозріває в одному з їх фолікулів: ендометрій потовщується, готуючись до можливої ​​імплантації заплідненої яйцеклітини в разі вагітності; переважаючими гормонами цієї фази є естрогени;

- овуляція - вихід зрілої яйцеклітини з яєчників під впливом лютеїнізуючого гормону;

- лютеїнова фаза циклу - від овуляції до нових місячних: ендометрій продовжує розростатися, готуючись до імплантації ембріона; фолікул, з якого вийшла яйцеклітина, перетворюється в тимчасову залозу, яка виробляє прогестерон. Якщо вагітність не наступає, починається новий менструальний цикл.

Порушення менструального циклу у підлітків

Місячні у підлітків дуже вразливі і чутливі до дії різних факторів, від яких може залежати їх регулярність таінтенсивність. Мають значення психологічне оточення підлітка, в тому числі в сім'ї, екологічна ситуація, спадковість, стреси, фізичне навантаження, недостатнє харчування, загальний стан здоров'я і т.п.

При порушенні менструального циклу у дівчаток-підлітків слід виділити основні приводи для тривоги:

- перші місячні не з'явилися до 15 років або не почали розвиватися груди до 13 років;

- місячні раптово припинилися більш ніж на три місяці;

- цикл став нерегулярним після встановлення регулярності і передбачуваності;

- цикл триває менше 21 дня або більше 40 днів;

- менструальна кровотеча триває більше семи днів;

- кровотеча занадто рясна, що вимагає зміни прокладок частіше, ніж кожні дві години;

- є кровотечі між місячними;

- місячні супроводжуються сильним болем;

- раптове підвищення температури.

Частим механізмом порушення місячних у підлітків буває збільшення синтезу гормону пролактину гіпофізом. Це веде до зниження вироблення інших гормонів, що регулюють менструальний цикл, що може вести до порушень, що загрожує безпліддям в майбутньому.

Чим раніше батьки підлітка звернуть увагу на проблему порушення місячних у дочки, тим легше буде лікарюпідібрати ефективне лікування.

16.07.17