МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Заїкання

Заїкання - складне порушення мовлення, при якому спостерігається розлад його нормального ритму, мимовільні зупинки в момент розмови або змушені повторення окремих звуків і складів, як наслідок судом органів артикуляції. Заїкання проявляється порушенням ритму і плавності мовлення, що породжує утруднення в усному спілкуванні.

У нормі людина 7-10% мовлення вимовляє з перериванням, тобто повторює окремі слова або фрази (наприклад, е-е, м-м, вигуки). Але при перервах в мовленні більше 10%  - це вже заїкання. Якщо для більшості людей мовлення є звичайним явищем, необхідним для комунікації, то для заїкуватих мовлення являє собою неймовірні зусилля.

Психологи розглядають заїкання як наслідок будь-яких основних проблем з психікою і називають «вершиною айсберга».

Причини заїкання

Сучасна медицина виділяє два основних типи заїкання:

1. У дітей з дефектами нервової системи. Причини цього заїкання в спадковій схильності, родовій травмі, важко протікаючій вагітності матері, частих хворобах першого року життя. Зовні такі діти виглядають цілком здоровими, але заїкаються. При неврологічному обстеженні у таких дітей виявляється підвищений внутрішньочерепний тиск, зміна рефлексів або підвищена судомна готовність.

2. У дітей з первинно здоровою нервовою системою. Причиною заїкання стають неврози, викликані сильною перевтомою або стресами: переляк, розумове перенапруження, сильний розлад з якої-небудь причини. Занадто вразливі діти можуть почати заїкатися навіть після перегляду фільму-жаху. В цьому випадку дефект мовлення може посилюватися при емоційному збудженні і нервово-психічній напрузі.

Бувають і інші причини заїкання. Наприклад, дитина починає заїкатися, щоб стати схожою на вподобаного знайомого або родича. Деякі діти стають заїками після того, як їх примусово змусили перевчитися з лівші на правшу.

Заїкання особливо посилюється при хвилюванні і слабшає в спокійній обстановці. Відомо, що люди, які заїкаються, добре співають.

Як це відбувається?

Заїкання викликається періодично виникаючими судомами м'язів мовного апарату - губ, язика, м'якого піднебіння, нижньої щелепи. Кілька короткочасних скорочень м'язів призводять до мимовільного повторення окремих звуків і складів (клонічні заїкання), сильне тривале скорочення м'язів викликає затримку мовлення (тонічне заїкання). Спостерігається і змішана форма заїкання, при якій поєднуються обидва види порушень. Буває, що до судом м'язів мовного апарату приєднуються судоми м'язів обличчя і кінцівок - виникають мимовільні рухи.

Причини подібних судом лежать глибоко - в головному мозку людини, де розташовані нервові центри, що відповідають за мовлення. Центр Брока - голосовий центр, який відповідає за роботу м'язів і зв'язок; центр Верніке - слуховий центр, що розпізнає власне мовлення і мовлення оточуючих; асоціативний центр - в ньому відбувається аналіз сказаного і прийняття рішення, про що говорити далі. Злагоджена робота цих центрів формує мовне коло: голосовий центр дозволяє нам сказати фразу і одночасно активізувати центр слуху. Слуховий центр сприймає мовлення і дає команду думати асоціативному центру. Той, в свою чергу, отримавши команду, активізує голосовий центр.

В основі заїкання лежать періодичні розриви мовного кола внаслідок різної швидкості роботи мовних центрів.

Заїкання, найчастіше, - проблема дітей. У віці 2-5 років, коли мовні центри та синхронний зв'язок між ними тільки формуються, найлегше спровокувати заїкання.

Заїкання практично завжди відбувається на приголосних звуках і дуже рідко на голосних. Це пояснюється тим, що нервові імпульси при перезбуджений нервовій системі і приголосні звуки (особливо глухі) близькі за своєю частотною характеристикою.

Що можна зробити?

Якщо дитина коливається перед початком мовлення, повторює слова, затинається перед вимовою слова або фрази, необхідно на це звернути пильнішу увагу. Є діти, які поспішають сказати що-небудь і не встигають висловити свою думку в правильній формі. Якщо мовлення невпевнене, неплавне, з частими повтореннями у віці 2-7 років - це є варіантом норми. Але якщо вони зустрічаються дуже часто і пов'язані з напругою і уникаючою поведінкою, це може бути ознакою заїкання.

Ознаки початковій стадії заїкання:

- часто зустрічаються повтори слів,

- повторювані звуки,

- уникнення ситуації спілкування,

- поганий настрій,

- напружений вид м'язів обличчя і шиї,

- мовлення з несподіваними підйомами гучності голосу.

Лікування заїкання

Правильніше за все лікувати заїкання в дитячому віці, поки нервова система ще остаточно не сформувалася. З віком у багатьох заїкання проходить. Ті, у кого воно зберігається, частково пристосовуються, неусвідомлено вчаться контролювати своє мовлення під час спілкування.

Існує багато методів лікування заїкання, але жоден з них не дає 100% гарантії.

Основне лікування - заняття з логопедом і психологом. Головне завдання фахівців - позбавити людину від психологічних комплексів, навчити не боятися суспільства незнайомих людей.

Також хворим може бути призначено медикаментозне лікування і фізіотерапія. Часто призначають вітаміни, заспокійливі засоби, адаптогени, препарати для поліпшення мозкового кровообігу і функції нервової системи. Застосовується електрофорез, струми Дарсонваля, саноторно-курортне лікування.