Аміотрофічний склероз
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Аміотрофічний склероз

Одним з дуже рідкісних і небезпечних захворювань є бічний аміотрофічний склероз. Ця хвороба викликає параліч більшості м'язів тіла людини, при цьому свідомість залишається абсолютно ясним. 

Симптоми 


На сьогоднішній день вченим так і не вдалося встановити точні причини виникнення бічного аміотрофічного склерозу. Деякі вважають це захворювання спадковим, деякі - вірусним. З-за того, що БАС зустрічається приблизно у 3 осіб на 10000 і прогресує досить швидко, вивчення симптоматики трохи утруднено. Є свідоцтва того, що бічний аміотрофічний склероз буває аутоімунного походження, але в кожному конкретному випадку причини хвороби можуть бути різними і не завжди зрозумілі. 

Хвороба неможливо зафіксувати при макроскопічному обстеженні, тому комп'ютерна томографія в даному випадку не дає результату. Діагностика бічного аміотрофічного склерозу заснована на мікроскопічному аналізі клітин кори головного мозку і всього стовбура спинномозкового мозку. Лише таким чином захворювання можна ідентифікувати і відрізнити від інших уражень центральної нервової системи зі схожими симптомами. 

На ранніх стадіях БАС протікає практично непомітно, може проявлятися лише онімінням кінцівок і сплутаністю мови. З часом ознаки стають більш явними: 

 проявляється частковий параліч окремих м'язів верхніх або нижніх кінцівок;

 погіршується відчуття рівноваги;

 виникає спастика;

 посилюються глибинні рефлекси;

 виникають раптові і неконтрольовані напади сміху або плачу;

 розвивається зависання стопи;

 атрофуються м'язи плечового і кульшового пояси, преса;

 мова стає нерозбірливою і незв'язним;

 утруднюється дихання;

 виникає слабкість і депресія.


Остаточний діагноз ставлять після того, як зафіксовано однозначні ознаки ураження центральних і периферичних мотонейронів у пацієнта. Це означає, що почався процес руйнування рухових нейронів і незабаром настане повний параліч. Часто до цього моменту хворих не доживають, так як настає смерть в результаті утруднення дихальної функції через атрофії відповідних м'язів. 

30.10.2015