МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Агнозія

Агнозія – являється рідкісним станом, при якому людина може відчувати та бачити предмети, але не може зіставити свої відчуття з функцією цих предметів.

При деяких формах агнозії люди не можуть впізнати знайомі предмети або обличчя, але можуть описати та бачити відповідні речі.  

Види

  • Порушення сприйняття руху та часу.
  • Слухова.
  • Зорова. До даного виду відносяться агнозія внаслідок оптико-моторних порушень, симультанна агнозія,  предметна, агнозія на обличчя, на кольори, слабкість оптичних уявлень.
  • Соматоагнозія - порушення сприйняття частин тіла або власного тіла.
  • Оптико-просторова. У даній групі розрізняють порушення топографічного орієнтування, агнозію глибини, однобічну простору агнозію, порушення стереоскопічного зору.

Симптоми

Поразка кори, яка відповідає за синтез та аналіз інформації призводить до агнозії. З локалізацією ураження відповідно будуть пов’язані симптоми. Наприклад, при ураженні лівої потиличної області виникає предметна агнозія: при цьому пацієнт бачить, може описати предмет, але не знає як він називається і для чого призначений.

При ураженні скроневої частки виникає слухо-мовна агнозія: пацієнт сприймає мову як простий набір звуків і не здатний розрізняти окремі слова, сприймати їх зміст.

Причини

Причиною агнозії є порушення функції скроневих та тім'яних часток головного мозку, де відповідно зберігається уся інформація про використання знайомих предметів. Даний  стан у більшості випадків раптово розвивається після інсульту або травми голови, при якому відбувається пошкоджується кори і найближчих підкіркових структур головного мозку. Наслідком пухлинного процесу може бути ураження кори.

Діагностика

На підставі анамнезу лікарем встановлюється діагноз (наявність пухлин, перенесена травма або інсульт) і характерної клінічної картини захворювання. Також лікар може проводити відповідні тести на встановлення форми агнозії.

Лікування

Проводиться лікування основного захворювання, яке є причиною пошкодження кори. Також проводяться консультації з лікарем-нейропсихологом. Спеціаліст допомагає пацієнту  пристосуватися до своєї хвороби. 

16.05.2015