МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Cиндром Туретта

Хвороба або синдром Туретта - це  неврологічний стан або генетично обумовлене захворювання ЦНС (центральної нервової системи), яке проявляється у дитячому віці та характеризується вокальним тиком - одним, а також множиними руховими тиками.

У віці з 2 до 8 років часто починаються рухові тики. А вокальні раніше можуть з'явитися, приблизноу  2 роки.

Синдром Туретта  ще недавно вважався дивною хворобою, яка асоціювалася найчастіше з вигуком образливих та недоречних виразів, нецензурних слів. Проте  не у всіх людей, які мають даний синдром  є цей симптом. 

Хвороба або синдром Туретта не рахується в сучасності рідкісною, але не завжди вона вірно може бути діагностована, тому що хвороба може протікати у дуже легкій формі. Згідно статистиці: хворобу Туретта мають від 1-10 дітей з 1000. У хворих, які мають синдромом Туретта тривалість життя в нормі, як і  інтелектуальні здібності. Дуже рідко можна зустріти важку ступінь захворювання  в зрілому віці, а у дітей після підліткового віку  зменшується ступінь важкості. 

Види

В залежності від типу тика:

  • звукові тики;
  • моторні тики.
В залежності від тривалості:

  • хронічний (звукові або моторні тики (проте, необидва разом), множині або одиничні, присутні більше одного року);
  • минущий (звуковий тик, множинні рухові тики, або обидва види тика з плином від 4 тижнів аж до 12 місяців).

Причини

До сьогоднішнього дня є невідомою причина виникнення хвороби Туретта, проте дослідниками встановлено тісний зв'язок з генетичними та екологічними факторами.

Дослідження показали, те що передається даний синдром у більшість випадків в спадок, проте вчені не з'ясували ще механізм спадкоємства, а також ще не з'ясований і пецифічний ген, який відповідає за його розвиток. Приблизно 50% ймовірності передачі генів від батьків до своїх дітей може людина, яка має захворювання Туретта. Але симптоми можуть і не проявлятися у кожної людини, яка успадковує цей дефектний ген. У чоловіків найчастіше виявляються тики, ніж у жінок, тому стать на прояв дефектного гена впливає.

Інфекційні, психосоціальні, екологічні фактори впливають на тяжкість перебігу хвороби, але ці фактори не викликають саму хворобу.
Тики, на думку дослідників вважають, що це результат дисфункції таламуса, базальних гангліїв, лобових частин великих півкуль, кіркових та підкоркових структур головного мозку.

Симптоми 

Захворювання характеризується несподіваними та періодичними звуками та рухами, які виникають на тлі здорового стану організму, які нагадують відхилення нормальної поведінки. Розрізняють тики за анатомічною локалізацією, кількістю, тяжкістю та за частотою. Емоційність кожної людини зменшує або збільшує частоту, вираженість тиків індивідуально. Неконтрольовані спалахи сексуальної поведінки або непристойності притамані  хворим. 

Найпоширенішими симптомами захворювання є спонтанне висловлювання різноманітних образливих і недоречних виразів та цензурних слів. Проте дані симптоми лише у 10% проявляютьсяі не є головними для діагностики. Рідше у цих людей виникає повторення чужих слів або власних. У вигляді моргання очей та кашлю на початку захворювання виникають звукові та рухові тики. 

При хворобі Туретта тіки пригнічувані, неритмічні, однотипні.

Діагностика 

Щоб вірно поставити діагноз потрібно правильно вивчити спадковість та клінічну картину хворого. 

При необхідності проводиться комп'ютерна томографія, електроенцефалограма, та проводяться біохімічні аналізи крові.

Лікування 

Якщо захворювання проходить у легкій формі, то не використовують медикаментозне лікування. Хворим допомагають боротися із проблемними симптомами.  

Проводиться психологічна терапія.