МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Амнезія

Амнезія - це часткова або загальна нездатність згадувати віддалені або недавні події.

Амнезія поділяється на часткову (людина не може пригадати якісь окремі події) та повну (це коли у людини спостерігається повна втрата пам'яті). Крім часткової та повної також є тимчасова амнезія, при якій у людини відновлюються спогади з часом в хронологічному порядку (спочатку згадуються найвіддаленіші спогади, а потім поступово доходить до постійних).

Симптоми

Може бути амнезія самостійним симптомом, а може поєднуватися з іншими симптомами. Амнезія може супроводжувати психічні захворювання (наприклад таке захворювання як шизофренія).

Глобальна минуща амнезія характеризується важким, раптовим, не залишеним в пам'яті нападом спутанності свідомості з повною втратою орієнтації в просторі та часі , а також здатність оточуючих впізнавати. Майже ніколи протягом життя  багатьох людей не відбувається повторення нападів скороминущої глобальної амнезії, проте є такі випадки, що у деяких людей можливе повторення нападів. Напади можуть тривати від тридцяти хвилин до двенадцяти годин.

Нерідко амнезія може призвести до повної втрати пам'яті про події, які відбувалися в останні декілька років та до повної дезорієнтації. Після нападу cпутанність свідомості швидко зазвичай проходить і настає одужання повне.

Також незвичайна форма амнезії зустрічається у людей із незбалансованим харчуванням та алкоголіків, називають цю амнезію синдромом Верніке-Корсакова: тривала амнезія та гостра сплутаність свідомості (гостра енцефалопатія Верніке). Дані стани є наслідком порушення мозкової функції, яка у свою чергу викликана дефіцитом тіаміну (вітаміну В1). Зменшується в головному мозку вітамін В1, якщо відбувається зловживання алкоголю при дефіциті в їжі тіаміну.

Гостра енцефалопатія Верніке характеризується порушенням зору (двоїння в очах, параліч очних м'язів та ністагм - тремтіння очного яблука); нестійкість ходи, сонливість, сплутаність свідомості, а також важка втрата пам'яті.

Причини

Причини амнезії поділяються психологічні (коли втрачаються спогади про психологічну травму) та на органічні (отруєння, травми, інсульти).

Ретраградна амнезія виникає після травми головного мозку (людина неможе згадати ті події, які відбулися перед травмою). Захворювання головного мозку викликає антероградную амнезію - характеризується дана форма тим, що  втрачається здатність запам'ятовувати події після початку захворювання.

Після травми амнезії тривають декілька годин або хвилин, все залежить від того чи важке було ушкодження та проходить без лікування. Проте якщо відбулося важке ураження головного мозку, пам'ять до людини може не повернутися.

Також існує дитяча амнезія -  вона характеризується нездатністю людей згадувати, про події, які відбувалися з ними в ранньому дитинстві. Її причина - недорозвинені відповідні структури головного мозку.

Діагностика

Діагноз лікар встановлює на основі клінічних проявів та анамнезу захворювання. Також лікар може проводити спеціальні тести для визначення функцій пам'яті. Обов’язково потрібне опитування друзів або родичів пацієнта.

Також щоб правильно визначити причину амнезії і диференціальну діагностику допомагають аналіз крові, електроенцефалографія, комп'ютерна томографія, токсикологічні аналізи та біохімічні. Також пацієнта оглядають інші спеціалісти, такі як психіатр, невролог, нарколог. У деяких випадках також може бути потрібна консультація інфекціоніста та нейрохірурга.