Що провокує дискінезію або як запобігти захворюванню жовчного міхура
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Що провокує дискінезію або як запобігти захворюванню жовчного міхура

Одним із найпоширеніших порушень функціонування органів травлення є дискінезія жовчновивідних шляхів. Це не так захворювання, як дисфункція органів, які відповідають за «транспортування» жовчі, що призводить до інших порушень.

Із печінки жовч по спеціальних протоках потрапляє в жовчний міхур. Жовч потрібна для перетравлення твердих частин їжі – м’яса, овочів. Рухи жовчі мають відбуватися ритмічно. При дискінезії вони порушуються. Їжа повинна надходити в шлунок регулярно, а жовчний міхур – скорочуватися, працювати. Якщо людина харчується «коли доведеться», або «їсть раз у день», ніяких сигналів «до роботи» жовчному не надходить. Як наслідок – міхур стає лінивим. Тому так важливо снідати – в цей час жовчний міхур «прокидається», ранок – період його найбільшої активності.

Чим небезпечна дискінезія? Коли жовчний міхур скорочується недостатньо, на його дні весь час залишається осад жовчі. Тоді у висновку про ультразвукове дослідження лікар пише: «пристінковий осад». І коли долучаються інші чинники – недбале харчування, гіподинамія – може розвиватися жовчокам’яна хвороба. Тому так важливо дотримуватися режиму харчування, достатньо рухатися. Маєте сидячу роботу? Знаходьте можливість для руху: робіть фізичні вправи, ходіть пішки. Бодай півгодини на день розминайте тіло.

Часто діти, особливо худорляві, скаржаться на біль у животику. Він виникає внаслідок різких рухів жовчного міхура. Це минає з віком, тому панікувати не варто.

Для хворих на дискінезію дуже важливо розробити свій режим харчування. Ідеально приймати їжу п’ять-шість разів на день невеликими порціями. При цьому, на думку медиків, краще всього їсти приблизно в один і той же час.

Не моріть себе голодом і перед сном. Обов’язково потіште себе чимось легким: склянкою кефіру, жменькою ягід. Взагалі візьміть за правило щодня випивати склянку знежиреного йогурту або кефіру. А ось від алкогольних напоїв краще відмовитись. Як і від газованих. Навіть якщо газована вода не містить цукру, не варто вживати її: такий напій може спровокувати спазм жовчних шляхів.

Натомість при дискінезії жовчовивідних шляхів корисно пити компоти із сухофруктів: кураги, інжиру, чорносливу. Цілющі властивості має відвар шипшини, відомий своїм помірним жовчогінним ефектом. Хворим взагалі потрібно вживати більше рідини – до двох літрів на добу. Старайтеся, щоб напої, які вживаєте, були теплими, або кімнатної температури. Холодна їжа може викликати спазм жовчовивідних шляхів.

 02.11.2015

 Наталія Земна