Яглиця: смачна, корисна і цілюща
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Яглиця: смачна, корисна і цілюща

Виглянуло сонечко і в лісах, на галявинах, на узліссях, вирубках, серед кущів, в садах і парках зазеленіло лапате соковите листя. Це яглиця (рос. – снить), у якій окрім вітаміну С, міститься залізо, титан, бор, марганець. 

Нажаль цю цілющу рослину в офіційній медицині не використовують, зате в народній вона дуже поширена. Причому для лікування придатні всі складові – від коріння до листя. 

Корисна вона і при харчуванні, передусім у вигляді салатів, для приготування супів, борщів, соусів. Для салату треба брати молоде, не повністю розвите листя і до цвітіння. Якщо використовувати стебла, то перед приготуванням із них треба зняти шкірку і добре помити. Це може бути як окрема страва, так і приправа. Крім того, листя і стебла яглиці придатні для заквашування і взимку можуть замінити квашену капусту. 

Цілющий також сік видавлений весною із її надземної частини, зокрема при запорах і проносах. Його також використовують при болях у суглобах, при ревматизмі, подагрі і артритах, втираючи у запалені місця. А коли набрякають ноги та печуть підошви, а також при різних запальних процесах з яглиці можна робити компреси. Вони знімають і набряк, і біль. Яглиця дуже добре заживлює рани. 

У стародавній народній медицині цією рослиною успішно лікували бешиху (рожисте запалення). Використовували її як внутрішньо, так і зовнішньо. Щоб зовсім позбавитись цього тяжкого захворювання, треба максимально скористатися лікувальними властивостями яглиці у весняно-літній період.

Сік яглиці корисний також при лікуванні шлунково-кишкових захворювань, нирок і сечового міхура, дихальних шляхів та легенів.

Використовують його навіть при запамороченні голови, що особливо трапляється часто рано навесні. Ця рослина чудовий сечогінний і пом’якшуючий засіб. Та й при будь-якому отруєнні вона теж стане у пригоді, як і при ексудативному діатезі. Вживати сік треба по чверті склянки разом із 1 ч. ложкою меду. Для лікування міозитів (запалення м’язів і судин) можна скористатися соком із коріння яглиці.

І взагалі для підтримки ослабленого організму приготуйте чудовий вітамінний напій: 1 ст. ложку з верхом подрібненої маси залийте 2 склянками кип’яченої води і настоюйте дві години. Вживайте по півсклянки 4 рази на день перед їжею і матимете бадьорий настрій і хороше здоров'я. 

Наталія Земна

16.12.2012 р.