Соска-пустушка: використовуємо без шкоди для малюка
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Соска-пустушка: використовуємо без шкоди для малюка

Суперечки про те, чи потрібно давати малюкові соску-пустушку тривають не один рік. Одні мами твердо переконані, що від соски суцільні неприємності (неправильний прикус, негативний вплив на психічний розвиток тощо), інші ж стверджують, що це навпаки, мало не панацея чи принаймні така собі паличка-виручалочка для молодих мам (привчає дитину дихати носиком, заспокоює і т.д.).

Навіщо дитині соска?

А й справді, невже не можна обійтись без неї? А з фізіологією сперечатись не варто: смоктальний рефлекс у новонароджених розвинений найсильніше, і це цілком природно. Йдеться не лише про те, щоб дитина наїлась, - саме завдяки смоктанню в центральній нервовій системі немовлят розвиваються процеси обширного гальмування, тобто по суті, заспокоєння. Природа задумала так, для того щоб, мама прагнула часто прикладати своє чадо до грудей, а отже, стимулювати лактацію. Крім того, саме так поглиблюється психологічний зв’язок між матір’ю та малюком.

Але оскільки мама не завжди може дати дитині груди, то щоб заспокоїти малюка, йому дають пустушку. А тому, якщо дитина сита, здорова, смоктальний рефлекс у неї цілковито задоволений, дитина перебуває на грудному вигодовуванні, потреби в пустушці немає. Не бажано давати пустушку й новонародженим, особливо, якщо вони слабенькі й легко стомлюються. Смоктання пустушки заспокоює таких діток, але вони тоді докладають зусиль, щоб насититись маминим молочком. А тоді й тривале грудне вигодовування під питанням, та й невідомо, чи малюк наїдатиметься вдосталь. Саме тому більшість педіатрів категорично проти того, щоб у перші тижні після пологів давати немовляті пустушку. Якщо ви не маєте змоги годувати дитину грудним молоком, то пустушка допоможе задовільнити смоктальний рефлекс.

Чого потрібно остерігатися, коли ви даєте дитині пустушку?

Якщо соска слугує для заспокоєння малюка, то перш аніж пропонувати йому пустушку, спробуйте все ж визначити, чому саме малюк неспокійний, плаче чи вередує, можливо його щось болить або він хоче пити, їсти чи потребує трохи ніжності.

Тривале використання пустушок й справді може спричинити формування неправильного прикусу, а тому краще купувати спеціальні ортодонтальні соски та стежити, щоб дитина не ходила цілими днями з пустушкою в роті. Це, до речі може зумовити те, що малюк погано та із запізненням почне розмовляти. Але, якщо у вашого малюка з’явилась звичка смоктати пальчик, то краще все ж скористатись соскою.