Бронхолегенева дисплазія
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Бронхолегенева дисплазія

Бронхолегенева дисплазія - це хронічне захворювання легень, яке є обумовлене застосуваннямвисоких концентрацій кисню та механічної вентиляції легень у недоношених діток.

Патогенез

У глибоко недоношених новонароджених (маса тіла яких становить менше 1000 г) розвивається бронхолегенева дисплазія. Пошкодження легень виникати може у результаті набряку легень, дефіциту сурфактанту (виникає шкідлива дія на легеневу тканину внаслідок спадання альвеол з нерівномірною вентиляцією), запалення, ШВЛ (пошкодження зволоженим повітрям та неадекватно підігрітим повітрям, пошкодження тиском), тривалого використання високих концентрацій кисню (пошкодження вільними радикалами кисню, порушення рухливості війок і т.д.). Під впливом усіх факторів, які перераховані вище пошкоджуються всі практично структурні компоненти незрілої легеневої тканини, що призводить у свою чергу до хронічного порушення функцій легень.

Клінічна картина

Проявляється зазвичай бронхолегенева дисплазія у недоношених діток, які знаходяться на штучній вентиляції легень більше п’яти-шести днів. Якщо спробувати недоношену дитинку відключити від штучної вентиляцій легень, то виникає дихальна недостатність. У дитини іноді виникає стридор, правошлуночкова недостатність, ознаки легеневої гіпертензії, грудна клітка набуває у дитини бочкоподібну форму. Пізніше у дитини формується хронічне порушення функцій органів дихання через кістозну емфізему та ателектази, через масивний інтерстиціальний фіброз.

Рентгенологічні дані різноманітні: кісти, ателектази, щільні вогнища, що чергуються з зонами підвищеної прозорості («бджолині стільники»), тяжкий інтерстиціальний малюнок.

Лікування

Лікування бронхолегеневої дисплазії заключається у підтримці адекватної оксигенації. Якщо стан дитини покращується, то дитину переводять на подачу підігрітого кисню,який використовується за допомогою носових канюль протягом декількох тижнів або навіть місяців.

Велику роль у лікуванні  також відіграє вдосконалення методів виходжування глибоко недоношених новонароджених, які спрямовані на температурний режим та оптимізацію вигодовування.

З лікарських препаратів використовують вітаміни Е та А, серцеві глікозиди, бронходилятатори, антибіотики, гормональні препарати, тривале використання діуретиків.

Прогноз

Незважаючи на те, що спостерігається зниження тяжкості перебігу бронхолегеневої дисплазії, летальність залишається високою - до 30%. Зберігається протягом декількох років підвищений ризик повторних респіраторних захворювань та розвитку бронхоспазму, знижена розтяжність легенів. При сприятливому перебігу нормалізація функціональних показників легень відбувається лише до 7-10 років.