МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Рахіт у дитини

Рахіт - захворювання дітей раннього віку з розладом кісткоутворення і недостатністю мінералізації кісток. 

Причини


Причинами рахіту можуть бути: 

Дефіцит сонячного опромінювання. Близько 90% вітаміну Д3, що ендогенно утворюється, синтезується в шкірі під впливом сонячного світла. Вітамін Д3 в організмі утворюється тільки під впливом світлових хвиль довжиною 296-310 нм. У північних широтах і в великих містах через забрудненість атмосфери до поверхні землі доходить невелика кількість сонячних променів, що володіють протирахітичною активністю. 

Недоношеність. Найбільш інтенсивне надходження кальцію і фосфору від матері до плоду відбувається в останні місяці вагітності, тому недоношена дитина має нижчий вміст мінеральних речовин в кістках. В той же час при більших темпах зростання, ніж доношені діти, недоношеним дітям потрібна більша кількість кальцію і фосфору. У недоношеної дитини є низькі запаси вітаміну Д і його метаболітів, тому грудне молоко не забезпечує покриття їх потреб. 

Нераціональне харчування і недотримання режиму вагітної жінки можуть послужити причиною розвитку рахіту у дитини. Якщо вагітна жінка нераціонально харчується, недостатньо гуляє на свіжому повітрі і мало рухається, то це теж може привести до порівняно менших запасів вітаміну Д, кальцію, фосфору при народженні і доношеної дитини. 

Недостатня рухова активність дитини, оскільки кровопостачання кісток істотно підвищується при м'язовій діяльності. 
Синдром порушеного всмоктування, хронічні захворювання печінки і нирок, тобто тих органів, які беруть активну участь в обмінних процесах. 

Спадкові аномалії обміну вітаміну Д. 

Харчові чинники: недостатній вміст вітаміну Д, кальцію фосфору в молоці матері або в молочній суміші, незбалансоване співвідношення кальцію і фосфору в молочних сумішах при штучному вигодовуванні. Підвищується ризик розвитку рахіту у дітей, що тривало знаходяться на молочному вигодовуванні з пізнім введенням докормов і прикорму, у дітей, одержуючих переважно вегетаріанський прикорм (каші, овочі) без достатньої кількості тваринного білка (м'ясо, риба, жовток) і масла. Харчування, що не забезпечує оптимальні умови для надходження кальцію і фосфору з їжі білків, ліпідів, мікроелементів, вітамінів (С, В1, В2, Вс, Е) також має причинне значення у виникненні рахіту. 

Дисбактеріоз кишечника з діареєю. При прискореній евакуації перевареної їжі з кишечника багато речовин не встигають всмоктатися. 

Протисудомна терапія. Такі препарати як фенобарбітал, діфенін сприяють прискорено метаболізації обмінно-активних форм вітаміну Д. 

Екологічні чинники. Надлишок в грунті, воді, продуктах харчування стронцію, цинку і інших металів приводить до часткового заміщення ними кальцію в кістках і сприяє розвитку не тільки рахіту.


Симптоми 

Початкові ознаки рахіту у грудних дітей зазвичай виявляються в 3-4 місяці, хоча ранні симптоми можуть з'явитися і раніше. У дитини з'являються неспокій, лякливість, дратівливість, підвищена чутливість до шуму, дотику, порушення сну, діти часто здригаються, особливо при засипанні. Посилюється пітливість, особливо уві сні і при годуванні, найсильніше потіють обличчя і волосиста частина голови. Дитина безперервно тре голову об подушку, в результаті з'являється облисіння потилиці. 

Наслідки 

У зв'язку з м'якістю кісток черепа у дітей череп міняє конфігурацію: уплощаєтся потилиця, виникає асиметрія голови, можуть виступати лобові і тім'яні горби, западати перенісся або сильно виступати лоб. Кісткові деформації виникають в різних частинах скелета: з'являються потовщення на межі кісткової і хрящової частини ребер (рахітичні чотки), посилюється кривизна ключиць, грудна клітка з боків вдавлюється, нижня апертура її дещо розгортається, втягується на бічних поверхнях у вигляді борозни. Якщо передня частина грудної клітки разом з грудиною дещо випинається вперед, виникають курячі або кильоподібні груди. Коли дитина починає сидіти, збільшується кривизна спини (рахітичний кіфоз), коли дитина почне ходити, можуть виникати інші патологічні викривлення: лордоз і сколіоз. Найчастіше ноги скривлюються О-образно, рідше Х-образно. Викривлення нижніх кінцівок часто поєднується з плоскостопістю. У дітей з рахітом відмічається пізнє закриття джерельця і швів між кістками черепа, пізніше або неправильне прорізування зубів, такі діти пізніше починають сидіти і ходити, м'язовий тонус понижений, це веде до зниження рухової активності, відвисання живота з ризиком розвитку гриж. Для таких дітей часті респіраторні інфекції, латентна анемія. 

Профілактика і лікування 

Профілактику потрібно починати ще до народження. Вагітна жінка повинна отримувати повноцінне харчування, достатньо перебувати на свіжому повітрі. Після народження профілактику рахіту необхідно починати з перших днів життя: годування грудним молоком, прогулянки на свіжому повітрі, масаж і гімнастика з 1,5 місяців. Специфічну профілактику рахіту вітаміном Д3 зазвичай починають з 3-4 тижнів життя, при необхідності раніше, по 1 краплі (500 ме) у всі сезони року, виключаючи літній. Краплі рекомендується розчиняти в ложці молока, додавати краплі в пляшку не рекомендується, оскільки при цьому не досягається необхідна концентрація діючої речовини. Препарат вітаміну Д зберігають в умовах, що виключають дію світла і повітря при температурі не вище 10 градусів. Лікувальну дозу вітаміну Д і курс лікування повинен призначати лікар на підставі порушень, що є у дитини, в стані здоров'я, за відсутності протипоказань до застосування препарату.