МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Мозолі і натоптиші

Мозолі - це ділянки твердої, огрубілою і омертвілої шкіри. Вони утворюються для захисту шкіри та підшкірних структур від тиску, тертя і пошкоджень. Вони можуть мати сірий або жовтий відтінок, менш чутливі до доторків в порівнянні з рештою шкірою і мають горбкувату структуру. Мозолі на руках і ступнях здорової людини мають нормальну форму. Але якщо мозоль розростається і викликає біль, це вже медична проблема.

Натоптиші - це ділянки потовщеною, грубої, омертвілої шкіри. Вони освітньої для захисту шкіри та підшкірних структур від тиску, тертя і пошкоджень. Вони можуть мати сірий або жельтий відтінок, менш чутливі в порівнянні з навколишньою шкірою і жорсткі на дотик.

Натоптиші на ступнях утворюються на подушечках пальців, п'яті і зворотному боці великого пальца.Оні часто формуються в місці з'єднання стопи і великого пальця.

причини

Мозолі і натоптиші утворюються з часом, в результаті постійного тиску на ділянку шкіри. При тривалому терті шкіра відмирає, і утворюється тверда, груба поверхню. М'який мозоль виникає таким же чином. Коли в місці утворення мозоля накопичується піт, твердий мозоль пом'якшується. Це, як правило, відбувається в місцях тертя пальців. Мозолі і натоптиші не виникають внаслідок вірусної інфекції і не є заразними.

Мозолі на долонях зазвичай виникають внаслідок тертя при роботі з різними інструментами (мотика або молоток) або спортивним інвентарем (тенісна ракетка).

Мозолі і натоптиші на ногах утворюються внаслідок тиску взуття.

Тісне взуття стискує ступню.
Взуття на високих підборах здавлює передню частину ступні.
Взуття на тонкій підошві може надавати більше тиску на підйом зводу стопи при ходьбі, ніж взуття з потовщеною підошвою.
Сандалі і інше взуття можуть посилювати тертя, якщо їх носити без шкарпеток.
Нога може тертися об шви всередині взуття.
Великі за розміром шкарпетки, зім'явши, також можуть створювати тиск.
Мозолі також можуть утворюватися при ходьбі босоніж.

Мозолі і натоптиші часто виникають на кісткових наростах внаслідок ревматоїдного артриту, також на бурситах, молоткообразних пальцях стопи і нігтях. Мозолі і натоптиші на ступнях також можуть виникати під впливом постійного тиску внаслідок занять спортом (наприклад, натоптиші на підошві бігуна), при ходьбі (неправильна хода), або внаслідок структури кістки, включаючи плоскостопість і кісткові шпори (невеликі кісткові нарости на суглобах).

симптоми

Наявність мозолів або натоптишів можна визначити за їх зовнішнім виглядом. Натоптиш твердий і сухий на дотик, має сірий або жовтий відтінок, менш чутливий при торканні в порівнянні з рештою шкірним покривом, горбистий.

Твердий мозоль має огрубілу, потовщену структуру. Вона може мати вигляд жовтого кола з сірим центром. М'який мозоль виглядає, як відкрита рана або виразка.

Мозолі і натоптиші, як правило, не викликають болю, однак можуть хворіти при ходьбі або коли ноги взуті, при цьому взуття стає тісною. Біль може виникнути при будь-якому тиску на мозоль.

Як визначити наявність мозолів?

Мозоль чи натоптиш можна виявити під час медогляду. Лікар поставить вам питання щодо вашої роботи, хобі та типу взуття, яку ви носите. Якщо проблема полягає в структурі кісток, призначається рентген.

23.03.2016