МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хвороба Боуена

Хвороба Боуена представляє собою множині або одиничні новоутворення шкіри, що розміщуються в епідермісі (поверхневий шар шкіри). Для даного захворювання є характерною така ознака: відсутність проростання в дерму і інші тканини організму, тому його відносять до раку in situ, що означає («рак на місці»). Сама найголовніша небезпекав внутріепідермального раку полягає в тому, що з часом починає відбуватися його трансформація в плоскоклітинний рак шкіри із розростанням пухлини та метастазуванням.

Причини 

До причин, які призводять до розвитку внутріепідермального раку, відноситься ультрафіолетового опромінення, канцерогенний вплив хімічних речовин та іонізуюча радіація. А також відносять травматичні пошкодження з утворенням рубця та деякі дерматози, які є хронічними (дистрофічний бульозний епідермоліз, дискоїдний червоний вовчак, червоний плоский лишай слизових та ін). Вони також можуть сприяти виникненню пухлини.

Симптоми 

Внутріепідермальний рак може вражати різну ділянку шкірного покриву та навіть слизові оболонки. Він появляється на шкірі у вигляді невеликої червонуватої плями, яка має округлу форму з нерівними краями. З часом дана пляма переходить у мідно-червону бляшку, на поверхні якої відмічається лущення. Лусочки мають жовтий або білий колір.

В процесі розвитку пухлини поверхня бляшки стає різнорідною, на ній виділяють ділянки атрофії, гіперкератозу, бородавчастих розростань. Осередок ураженого місця відрізняється піднесеним краєм та нерівномірністю зростання. Піднесений край може бути діаметром від 2 мм до 5 см. Коли відбувається перехід пухлини з раку в інвазивную стадію – плоскоклітинний рак – то відбувається виразка бляшки.

Якщо процес відбувається на слизовій поверхні, то бляшки мають бархатисту папілломатозну поверхню. Якщо пухлина розміщується в ділянці нігтя, то вона призводить до лущення шкіри навколо нігтя, до виразки нігтьової пластинки або її розплавлювання. Дуже рідко можна зустріти пігментну форму внутріепідермального раку, при якій бляшка має темне забарвлення.

Діагностика 

Діагностика здійснюється шляхом візуального огляду новоутворення та його біопсії. Гістологічно хвороба Боуена має вигляд плоскоклітинного раку шкіри, але, на відміну від нього, пухлина не виходить за базальну мембрану, що відокремлює епідерміс від дерми. 
Хворобу Боуена потрібно диференціювати від екземи, псоріазу, плоскої поверхневої базаліоми, старечих бородавок, туберкульозного вовчака та ін хвороб.

Лікування 

Якщо відмічаються невеликі розміри вогнища внутріепідермального раку, то найкращий спосіб лікування – це його хірургічне видалення. Можлива також електрокоагуляція бляшки та кріодеструкція. Якщо неможливим є видалення бляшок, то використовують рентгенотерапію. У лікуванні також може використовуватися фотодинамічна терапія із використанням лазерного джерела світла.

Прогноз 

Хвороба Боуена носить в собі прогресуючий перебіг і вже на ранніх стадіях може перейти в плоскоклітинний рак шкіри. Проведення правильного лікування внутріепідермального раку забезпечує сприятливий прогноз. Неадекватно підібраний спосіб лікування пухлини часто призводить до її рецидивів.

15.09.2013 р.