Хвороба Шенлейна-Геноха
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хвороба Шенлейна-Геноха

Хвороба Шенлейна-Геноха - одна з найбільш поширених хвороб, пов'язаних з ураженням судинної стінки.

Причини 


Захворювання виникає зазвичай у дітей і підлітків, рідше у дорослих обох статей після перенесеної інфекції - стрептококової ангіни або загострення тонзиліту, фарингіту, а також після вступу вакцин і сироваток, у зв'язку з лікарською непереносимістю, охолодженням і іншими несприятливими діями зовнішнього середовища.

Симптоми 


Захворювання починається гостро. На шкірі з'являються згруповані точкові геморагічні елементи (петехії), геморагічні плями, що надалі зливаються. Висипання розташовуються переважно на тилі стоп і разгибательнои поверхні гомілок, а у виражених випадках поширюються також на стегна, мошонку, сідниці, поперек і живіт. Іноді за декілька годин до появи геморрагії виникають еритематозні папули, що зудять, або уртикарные зміни (кропив'янка). Потім папули і пухирі перетворюються на типову петехиальную геморагічний висип.

Висип проходить усі стадії зворотного розвитку крововиливу, залишаючи після себе гіперпігментацію шкіри. Відзначається схильність до хвилеподібного характеру течії геморагічних висипан, а також рецидиви геморагічного висипу після повного зникнення колишніх висипань. Іноді геморагічний висип приймає генерализованный характер, захоплюючи тулуб і верхні кінцівки, а в деяких випадках виникають крововиливи також в слизові оболонки. При важкому перебігу захворювання на шкірі утворюються геморагічні пухирі, які розкриваються, а на їхньому місці утворюються глибокі виразки.

Діагностика


Діагноз ставлять на підставі клінічних даних, і він не вимагає додаткових досліджень для підтвердження. У аналізі периферичної крові виявляють різній міри вираженості лейкоцитоз, збільшене прискорення ШОЄ, нейтрофільоз (збільшення кількості нейтрофільних лейкоцитів), еозинофілію (збільшення кількості еозинофілів), тромбоцитоз (збільшення кількості тромбоцитів). Враховуючи часте ураження нирок, усім хворим необхідно систематично робити аналізи сечі. За наявності змін в сечі виробляють дослідження для оцінки функціонального стану нирок.

У зв'язку з тим що у 1/3 хворих може бути ДВС-синдром, доцільно регулярно підраховувати кількість тромбоцитів, а в період розпалу хвороби вивчити стан гемостаза хворого (час згортання венозної крові, стійкість до гепарину, рівень фібриногену і фібрину в крові).

Лікування 


Призначають антигістамінні і протизапальні препарати в загальноприйнятих дозах. У гострий період хвороби потрібний строгий постільний режим. 

При осередковій інфекції показана санація - консервативна або хірургічна.

Деяким хворим з хронічною рецидивуючою течією шкірної пурпури або гломерулонефриту може бути рекомендована кліматотерапія (південь України, Південний берег Криму, Північний Кавказ).

14.09.2012 р.